Drukuj

Strefa kobiet

„Zalety karmienia piersią” oraz „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato” – to tematy otwartego spotkania dla przyszłych i obecnych rodziców małych dzieci.

24.05.2016

Szczecińska Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Zachodniopomorski Oddział NFZ zapraszają przyszłych i obecnych rodziców małych dzieci, a w szczególności panie w ciąży, na spotkanie  dotyczące dobrodziejstwa karmienia piersią i śpiewania dziecku. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 24 maja, o godz. 14, w nowej siedzibie Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych, przy ul. Kusocińskiego 16 LU 1 w Szczecinie. 

Zalety karmienia piersią, jego wpływ na rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka oraz na wzajemne relacje między mamą i dzieckiem przedstawi dr n.med. Dorota Ćwiek, zachodniopomorski konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego.

W ramach projektu „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato”, o tym, dlaczego warto żyć ze śpiewem i z muzyką na co dzień, dlaczego warto nucić i śpiewać dziecku, opowie Agata Czekalińska z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinie.

Z uwagi na Dzień Matki i Dzień Dziecka, Tydzień Karmienia Piersią przypada w Polsce na ostatnie dni maja. Jest u nas organizowany od roku 1993. Ma uzmysławiać, jak wiele korzyści niesie naturalna metoda karmienia; ma też sprzyjać budowaniu przyjaznej atmosfery wokół kobiet karmiących piersią.

Specjaliści zalecają karmienie piersią, jako wyłączne,  przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Mleko matki jest dla niemowlęcia najlepszym pokarmem. Zawiera wszystkie składniki odżywcze, potrzebne do prawidłowego rozwoju. Chroni niemowlę przed chorobami i infekcjami. Jest lekkostrawne, idealnie dostosowane do możliwości układu pokarmowego dziecka. Nie ma pokarmu, który dorównywałby mleku matki i cechował się wszystkimi jego właściwościami, kluczowymi w początkowym okresie życia dziecka. Wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka, a następnie wprowadzanie posiłków uzupełniających oraz kontynuacja karmienia mlekiem kobiecym do dwóch lat lub dłużej, jest zalecane przez Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Karmienie dziecka wyłącznie piersią przez pierwsze 3 miesiące jego życia, zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób układu oddechowego, a karmienie go przez pierwsze 4 miesiące pomaga zapobiegać różnym infekcjom uszu, np. zapaleniu ucha środkowego. Zawarte w mleku matki tłuszcze omega-3 nie powodują otyłości. Dzięki bliskiemu kontaktowi fizycznemu podczas karmienia piersią, między matką a dzieckiem powstaje i umacnia się głęboka emocjonalna więź. 

Dla gości spotkania będą przygotowane bezpłatne wydawnictwa NFZ: Mały pacjent - poradnik dla rodziców i personelu; podręcznik Zrozumieć prawa pacjenta oraz informtory ZOW NFZ Jak i gdzie się leczyć 2016.

Zobacz także

Biuro Prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności