Drukuj

Zapobieganie HCV

Wiedza Polaków o wirusowym zapaleniu wątroby typu C oceniona na trójkę

19.01.2017

Profesor Mirosław Wysocki, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, odpowiedzialny za realizację projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV”, ocenia wiedzę Polaków na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C na trzy.
Z badań wynika, że 72% osób wie o istnieniu choroby i jej przyczynach, natomiast wiedzę o samym wirusie deklaruje 45% badanych.
HCV jest często mylone z HBV – zapaleniem wątroby typu B. Niedostateczną świadomość w tej kwestii wykazują również studenci medycyny, przyszli lekarze.

Kampania społeczna w ramach zainicjowanego w 2012 r. przez profesora Mirosława Wysockiego programu „Zapobieganie zakażeniom HCV”, została nagrodzona tytułem Lidera Roku 2016 w Ochronie Zdrowia w kategorii działalność edukacyjno-szkoleniowa. Program był finansowany w 85 proc. przez Szwajcarię, a  w 15 proc. przez polskie ministerstwo zdrowia.

Co Polacy, według prof. Wysockiego, powinni wiedzieć o HCV?
HCV to wirus, który powoduje zapalenie wątroby typu C i przenosi się drogą krwiopochodną. Został poznany w 1989 r. W Polsce dopiero w 1992 r. zaczęto badać krew i krwiodawców na obecność tego wirusa. Jest dużo zakażeń, do których doszło w placówkach służby zdrowia przed 1992 r. Wielu tych ludzi nadal żyje i można im pomóc. Z badań wynika, że w przybliżeniu 0,5–0,6 proc. dorosłych Polaków jest zakażonych wirusem HCV, a ok. 80 proc. zakażeń pozostaje nierozpoznanych. Szacuje się, że w Polsce nawet 200 tys. osób może być zakażonych HCV. Zapalenie wątroby typu C to w tej chwili największy problem wśród chorób zakaźnych w Polsce, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że nadal nie ma szczepionki przeciw WZW C.  
 
Zobacz więcej:

Biuro Prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności