Drukuj

Zapobieganie HCV

HCV - Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C (WZW C) można już wyleczyć

05.09.2019

W województwie zachodniopomorskim są dwa ośrodki, które prowadzą skuteczną terapię w leczeniu HCV  - Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C. Są to oddziały zakaźne w szpitalach wojewódzkich w Szczecinie i Koszalinie. Zakażeni wirusem otrzymują tu bezpłatnie leki, które pozwalają pozbyć się wirusa. WZW C przez wiele lat może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów, a jeżeli już się pojawią, to są bardzo nieswoiste (przemęczenie, bóle stawów, osłabienie). W tym czasie wirus stopniowo niszczy wątrobę, prowadząc do jej włóknienia, a w najcięższych przypadkach do śmierci.

 • Głos Szczeciński. Tego wirusa może mieć każdy. HCV można już wyleczyć - otwórz link

Co to jest HCV i WZW C?

WZW C to skrót od pierwszych liter pełnej nazwy choroby, która brzmi: Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C. Jest to choroba zakaźna wywołana przez wirus zapalenia wątroby C HCV (Hepatitis C Virus). Zakażenie wirusem HCV przebiega w większości przypadków bez charakterystycznych objawów i może ujawnić się dopiero po wielu latach trwania w postaci marskości wątroby lub raka wątrobowokomórkowego. Zakażenie HCV stanowi obecnie jeden z ważniejszych problemów epidemiologicznych w zakresie chorób zakaźnych w Polsce.

Zakażenie HCV może przez wiele lat przebiegać bezobjawowo lub skąpoobjawowo (aż 80% zakażonych może nie mieć żadnych szczególnych objawów), dlatego o zakażeniu zazwyczaj dowiadujemy się przypadkowo. Tylko co 10 zakażona osoba w Polsce wie o tym, że jest zakażona.

Dopiero po długim czasie dochodzi do rozwoju groźnych następstw zakażenia HCV (marskość wątroby, niewydolność wątroby, pierwotny rak wątroby) i często dopiero wtedy dowiadujemy się o zakażeniu.

Przeciwko HCV (WZW C) nie ma szczepionki, dlatego tak ważne jest zapobieganie, do którego niezbędna jest świadomość problemu i wiedza.

Twoja świadomość to możliwość uniknięcia zakażenia, a jeśli już jesteś zakażony to możliwość szybkiej diagnozy HCV i podjęcia leczenia! SPRAWDŹ SIĘ!

Objawy występują rzadko, ale jeżeli od dłuższego czasu nie czujesz się dobrze i odczuwasz:

 • zmęczenie,
 • bóle stawowe,
 • bóle brzucha,
 • objawy dyspeptyczne,
 • świąd skóry,
 • bóle mięśniowe lub jeśli wystąpiły u Ciebie żółtaczka (lub tylko zażółcenie białkówek oczu), nudności, wymioty i ściemnienie moczu, być może doszło u Ciebie do zakażenia wirusem HCV.

Jak może dojść do zakażenia?

Najczęściej do zakażenia HCV dochodzi tam, gdzie wykonywane są zabiegi z naruszeniem ciągłości tkanek i może dojść do kontaktu uszkodzonej skóry lub błon śluzowych z krwią osób zakażonych:

 • w placówkach ochrony zdrowia (zastrzyki, kroplówki, zabiegi i operacje chirurgiczne, dializy, endoskopie),
 • w gabinetach stomatologicznych (zabiegi stomatologiczne, wszczepianie implantów),
 • w gabinetach kosmetycznych (przekłuwanie uszu, botox, manicure, pedicure),
 • w gabinetach akupunktury,
 • w zakładach fryzjerskich (podgalanie maszynką, brzytwą, zranienie nożyczkami),
 • w studiach tatuażu i piercingu,
 • przy dożylnym lub donosowym przyjmowaniu narkotyków podczas wspólnego korzystania z akcesoriów,
 • przy wspólnym korzystaniu z maszynki do golenia, cążek do manicure a nawet szczoteczki do zębów,
 • przy kontakcie z krwią w związku z wykonywaną pracą bądź przypadkowo, np. podczas wypadku, bójki; również uprawiając sporty kontaktowe – judo, boks),
 • na drodze wertykalnej, kiedy dochodzi do zakażenia dziecka przez matkę w czasie ciąży i porodu,
 • podczas kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia, szczególnie wśród mężczyzn uprawiający seks z mężczyznami.

Pamiętaj!

Wirus HCV przenosi się przez krew. Każdy zabieg i sytuacja, podczas których dochodzi do naruszenia ciągłości skóry lub błon śluzowych, stanowi ryzyko zakażenia, jeśli jednocześnie dojdzie do kontaktu z krwią osoby zakażonej. Nie tylko podczas zabiegów medycznych możemy mieć kontakt z krwią! Wykonując zabiegi kosmetyczne, robiąc tatuaż, zacinając się podczas strzyżenia, a zwłaszcza podczas wstrzykiwania narkotyku lub innej substancji, jeśli sprzęt nie jest jednorazowego użytku lub nie został wysterylizowany po poprzednim użyciu może dojść do kontaktu z cudzą krwią! Jest to ryzyko zakażenia HCV.

Zgłoś się do lekarza, który przeprowadzi z Tobą wywiad i doradzi, czy powinieneś/powinnaś sprawdzić, czy jesteś zakażony wirusem HCV i poddać się testom diagnostycznym.

Zakażenie wirusem HCV można obecnie skutecznie leczyć. Trzeba jednak wykryć je, najlepiej zanim dojdzie do uszkodzenia wątroby.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę https://www.hcv.pzh.gov.pl oraz http://www.jestemswiadom.org/

Źródło: PZH

 

Wszystkie aktualności