Drukuj

Zanim pójdziesz do lekarza rodzinnego

 Aktualizacja 11.10.2019 r.

Idąc do lekarza, zabieraj ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL

Dokument tożsamości zabieraj ze sobą na każdą wizytę u lekarza, także wtedy, gdy idziesz do lekarza z dzieckiem.

Czerwony kolor w eWUŚ

Pracownik rejestracji sprawdzi w systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, na podstawie numeru PESEL, czy w danym dniu eWUŚ potwierdza Twoje prawo do świadczeń. W razie braku potwierdzenia, jeśli jesteś osobą ubezpieczoną/ uprawnioną, możesz złożyć oświadczenie lub okazać dokument potwierdzający zgłoszenie do ubezpieczenia/ opłacenie składki. Więcej o systemie eWUŚ

Co Ci dolega?

Zanim pójdziesz do lekarza rodzinnego, zastanów się, co Ci dolega. Czy masz gorączkę: od kiedy występuje i jaka jest w danym dniu; czy boli Cię gardło, czy pojawił się katar, kaszel, osłabienie, nadmierna potliwość, ból oczu, duszności, wymioty, biegunka.

Przejrzyj domową apteczkę

Jeśli podejrzewasz przeziębienie, infekcję wirusową czy anginę, sprawdź domową apteczkę; ile leków zostało z poprzedniej kuracji, czy nie są przeterminowane.

Pamiętaj o lekach od innych lekarzy

Powiedz lekarzowi rodzinnemu o wszystkich lekach, jakie zażywasz. Łączenie niektórych leków może być szkodliwe, a nawet niebezpieczne dla zdrowia, dlatego ich zażywanie powinno się odbywać pod kontrolą lekarza.

Zbieraj wyniki badań

Pokaż lekarzowi wyniki ostatnich badań, konsultacji, kartę wypisu ze szpitala. Na wizyty z dzieckiem zabieraj książeczkę zdrowia dziecka.      

Nie lekceważ bólu

Jeśli stale coś Cię boli, powiedz o tym lekarzowi. Przyczyna bólu może być łatwa to zdiagnozowania.

Nie nadużywaj leków kupowanych bez recepty

Spożywanie w nadmiarze leków kupowanych bez recepty, np. przeciwbólowych lub przeciwgorączkowych, może doprowadzić do poważnych chorób nerek, wątroby i żołądka.

Pytaj rodzinę o jej choroby

Spróbuj się zorientować, czy i na co chorują inni członkowie rodziny; szczególnie ważne są: cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia cholesterolu, zawały, udary, choroby nowotworowe. Warto o nich wiedzieć, bo skłonność do pewnych chorób bywa dziedziczna.

Lekarz wprowadzi Cię na szybką ścieżkę onkologiczną

W razie podejrzenia choroby nowotworowej, lekarz rodzinny wystawi Ci kartę DiLO - Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego. Szybka ścieżka jest po to, by wcześnie rozpoznać i skutecznie leczyć nowotwory.

Nie zajmuj lekarzowi więcej czasu, niż potrzeba

Przygotuj się do wizyty u lekarza. Nie zajmuj go nieistotnymi informacjami. Pamiętaj, że czekają na niego inni chorzy.

Informuj lekarza o tańszym zamienniku leku

W aptece możesz poprosić o tańszy zamiennik zapisanego na recepcie leku. Otrzymasz go, jeśli lekarz nie zastrzegł zamiany. Pamiętaj, by opakowanie po zamienniku pokazać lekarzowi podczas następnej wizyty.

Korzystaj z badań profilaktycznych

Badania profilaktyczne pozwalają zapobiec groźnym chorobom lub wcześnie je wykryć i skutecznie leczyć. Jeśli nie wiesz, na czym polega badanie profilaktyczne i jakie są korzyści z jego wykonania, zapytaj o to swojego lekarza rodzinnego.

 Nie zapominaj o szczepieniach

Wielu chorobom zakaźnym, w tym także zagrażającym życiu, można zapobiec lub złagodzić ich skutki dzięki szczepieniom. Jeśli nie masz przekonania do szczepień, zapytaj lekarza o ich skuteczność. Program Szczepień Ochronnych na dany rok, w tym szczepień obowiązkowych dla dzieci i młodzieży oraz osób narażonych w szczególny sposób na zakażenie, a także program szczepień zalecanych, ogłasza Główny Inspektor Sanitarny w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.

 Obserwuj stan swojego zdrowia

Jeśli monitorujesz w domu stan swojego zdrowia, np. mierzysz ciśnienie tętnicze, zapisuj daty, godziny i wyniki tych pomiarów, a także innych obserwacji. Powiedz o nich swojemu lekarzowi.

 Wizyta lekarza w domu chorego

Wizyty domowe, w domu chorego, odbywają się w wyjątkowych sytuacjach, gdy lekarz uzna je za niezbędne z przyczyn medycznych. W razie wystąpienia gorączki, należy spróbować obniżyć temperaturę, a następnie samemu udać się do przychodni.

Zapisz adres i telefon do najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Dobrze jest mieć pod ręką telefon do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Informacja o przychodniach dyżurujących w nocy i w dni wolne od pracy powinna się znajdować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz przychodni, w której przyjmuje Twój lekarz rodzinny.