Najważniejsza jest poprawa zdolności logistycznej, bo teraz nie wykorzystujemy całego potencjału NFZ - mówi Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej. Idziemy w kierunku usprawniania funkcjonowania Funduszu, ujednolicania procedur i standardów obsługi. Na zmianach skorzystają pacjenci i świadczeniodawcy. Znacznie łatwiej załatwić swoją sprawę, gdy procedury i standardy w każdym oddziale Funduszu są tożsame.
Powrót przychodni i szpitali do pełnego funkcjonowania będzie procesem zarządzanym przez samych świadczeniodawców. 15 czerwca działalność wznawiają
uzdrowiska. Pacjenci, którzy oczekują na leczenie uzdrowiskowe, będą mogli je rozpocząć lub kontynuować w przypadku, gdy byli zmuszeni przerwać leczenie z powodu pandemii. Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku koronawirusa.
Dyrektor Piotr Bromber był gościem popołudniowego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Aleksandrą Kupczyk odniósł się m.in. do powrotu szpitali do normalnego trybu pracy. - Ważne jest jednak, aby wszystkie działania podejmowane w związku z epidemią zapisane zostały w kodzie organizacji. Po to by w razie konieczności szybko odtworzyć sprawdzony mechanizm: potencjał ludzki, infrastrukturę, sprzęt, procedury.
Chcemy być odbierani jako ci, którzy działają dla dobra pacjentów, oczywiście przy współpracy z dyrektorami i prezesami szpitali, personelem medycznym, samorządem, organizacjami pacjentów - powiedział p.o. dyrektora ZOW NFZ Piotr Bromber. By NFZ był postrzegany jako instytucja, która jest nastawiona na słuchanie, rozmawianie, tłumaczenie... Wsłuchujemy się również w słowa krytyki, choć mam świadomość, że nie ze wszystkimi będziemy się zgadzać.
Pobieranie materiału do testów i same punkty pobrań, to kolejne świadczenie związane z zapobieganiem i zwalczaniem koronawirusa, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zachodniopomorski Oddział NFZ wydał do tej pory na leczenie pacjentów z koronawirusem, gotowość oddziałów szpitalnych, testy w laboratoriach, izolatoria i miejsca hotelowe dla medyków ponad 18 mln złotych; samo testowanie pacjentów i personelu medycznego kosztowało prawie 2 mln złotych.
Piotr Bromber, Dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ - Naszym celem jest zapewnienie w tym trudnym czasie poczucia bezpieczeństwa pacjentom, a podmiotom medycznym - stabilności finansowej. Mierzymy się teraz z sytuacją wyjątkową, wychodzenie z niej będzie dla nas wszystkich czymś nowym, będziemy się musieli wiele nauczyć.
Piotr Bromber, pełniący obowiązki dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ był gościem programu informacyjnego Kronika. Obraz dnia. Rozmowe prowadziła Magdalena Stankiewicz. Mimo zmniejszenia liczby świadczeń wykonywanych planowo, zachowana jest dotychczasowa miesięczna płatność wynosząca 1/12 rocznych zobowiązań Zachodniopomorskiego Oddziału Funduszu, wynikających z każdej z obowiązujących umów.
Piotr Bromber, pełniący od marca br. obowiązki dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, był gościem porannego „Studia Bałtyk” w Polskim Radiu Koszalin. Słuchaczy zapewnił, że mimo pandemii koronawirusa, każdy pacjent w nagłej sytuacji otrzyma pomoc. Osoby niewymagające natychmiastowej interwencji, zachęcał do korzystania z systemu teleporad.
- To nie jest czas na ocenę kondycji Oddziału. To jest czas realizacji pilnych, często nowych zadań w zupełnie innej rzeczywistości i w zupełnie innym wymiarze czasowym. Możemy temu sprostać tylko dzięki zaangażowaniu i postawie pracowników Oddziału. Na nowo uczymy się rozwiązywać problemy i kształtować relacje. Niezmiennym dla nas pozostaje działanie na rzecz i w imieniu pacjentów w ścisłej współpracy z placówkami medycznymi.