Drukuj

e-zdrowie Pacjenta

Lekarze z przychodni wojskowej w Świnoujściu wystawiają najwięcej recept elektronicznych w województwie.

15.03.2019

e-recepta w mediach

 • Radio Szczecin,Czas reakcji, audycja z dnia 15.03.2019 - otwórz link
 • TVP3 Szczecin. E-mail lub SMS zamiast papieru. Ponad 3 tysiące e-recept w regionie - otwórz link
 • Radio Szczecin. E recepty. Świnoujscie liderem - otwórz link
 • Głos Szczeciński. E-recepta i jej realizacja: To musisz wiedzieć o elektronicznych receptach. Od kiedy? Jak założyć? Jak korzystać? - otwórz link
 • TVP3 Szczecin. Apteki gotowe. Lekarze jeszcze nie. E-recepty w praktyce - otworz link

Już 29 podmiotów leczniczych w Zachodniopomorskiem może wystawiać elektroniczne recepty. Zatrudnieni w nich lekarze od początku roku wystawili prawie 3300 e-recept. Najwięcej, bo 2758, wystawiła swoim pacjentom Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Świnoujściu. Na drugim miejscu jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Golczewie – 221 recept, na trzecim - lekarz medycyny Adam Winnicki z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dębnie.

Co e-recepta oznacza dla pacjenta? Największe korzyści ma z niej ta osoba, która założyła sobie Internetowe Konto Pacjenta. Jeśli do tego  ma telefon komórkowy albo pocztę elektroniczną, to od lekarza, który wystawił e-receptę, otrzyma jedynie SMS-a lub e-maila z czterocyfrowym kodem dostępu do e-recepty. Jeśli ma IKP, a nie ma komórki lub maila, albo nie  ma ani konta, ani komórki, ani maila, to otrzyma po prostu wydruk tego kodu i z tym pójdzie do ulubionej apteki.

W aptece, na podstawie kodu dostępu do e-recepty i numeru PESEL pacjenta, farmaceuta zaloguje się na platformę e-zdrowie i zrealizuje e-receptę, a pacjent otrzyma jak najprawdziwsze, całkowicie realne leki.

Dlaczego e-recepta jest tak  ważna, jakie ma zalety?

Nie trzeba się martwić o to, że się ją zgubi albo zniszczy. Że lekarz wypisze leki nieczytelnie i trzeba  będzie do niego wrócić. Albo że farmaceuta źle odczyta ręcznie wypisaną receptę i wyda niewłaściwy lek, co przecież się zdarza. Jedną e-receptę można bez trudu realizować w różnych aptekach, gdyby w jednej nie było wszystkich zapisanych leków. E-recepta to bezpieczeństwo, wygoda i wolność wyboru apteki, na  każdym etapie realizacji e-recepty. 

Leki wypisane na e-recepcie już zawsze będą na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta. W każdej chwili, gdziekolwiek będziesz, o każdej porze dnia i nocy, z każdego połączonego z Internetem  komputera lub telefonu, możesz zalogować się do swojego IKP, by nawet po wielu miesiącach znaleźć nazwę i dawkowanie leku, który bardzo Ci pomógł. 

Wszystkie placówki służby zdrowia i wszyscy lekarze mają obowiązek do końca 2019 roku zalogować się w systemie e-zdrowie, by uzyskać uprawnienia do wystawiania elektronicznych recept. W 2018 roku przygotowały się do tego wszystkie apteki, dlatego e-receptę pacjent może zrealizować w każdej z nich, na ternie całego kraju.

Co trzeba  zrobić, by założyć sobie Internetowe Konto pacjenta?  Wystarczy mieć Profil Zaufany. Można go założyć, bez wychodzenia z domu, jeśli mamy np. konto w banku, który ma zgodę na potwierdzanie Profilu zaufanego. Wykaz tych banków i innych instytucji, w których można założyć Profil jest na stronie internetowej Obywatel.gov.pl.

Profil zaufany to cyfrowy klucz, dzięki któremu każde z nas może szybko i bez wychodzenia z domu otworzyć drzwi do wirtualnych urzędów, by załatwić dziesiątki jak najbardziej realnych spraw.

e-recepty wystawiane są w następujacych placówkach (stan na dzień 07.03.2019)

 • Bierzwnik, NZOZ Lancet, Szkolna 9, powiat choszczeński
 • Dębno, NZOZ Lek. Med. Adam Winnicki, Kościuszki 17
 • Dębno, Przychodnia Lekarzy Rodzinnych S.C. Teresa Pieniawska, Leon Lorenc, Karolina Pieniawska – Śmiech,
 • Golczewo, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Golczewie
 • Szczecin, Przychodnia Szczecińska Sp. z o.o.   
 • Szczecin, Przychodnie Medycyny Rodzinnej Sp. z o.o.
 • Świnoujście, Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Świnoujściu

Zobacz więcej

Biuro prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności