Drukuj

e-zdrowie Pacjenta

Zachodniopomorski Oddział NFZ rozpoczyna oznaczanie gabinetów lekarskich, w których wystawiane są e-recepty

11.04.2019Wpis archiwalny

Już 53 podmioty lecznicze w województwie zachodniopomorskim  otrzymały certyfikaty uprawniające do wystawiania e-recept. Przyjmujący w nich  lekarze wystawili prawie 11 tys. e-recept; otrzymało je ponad 3 tys. pacjentów (dane za marzec 2019).

Zachodniopomorski Oddział NFZ rozpoczyna oznaczanie gabinetów lekarskich, w których e-recepty są wystawiane. Pierwsza naklejka pojawiła się w Szczecinie, na drzwiach gabinetu,  w którym przyjmuje lekarz specjalista medycyny rodzinnej p. dr. Beata Wojtczak. Wkrótce oznakowanie znajdzie się w pozostałych sześciu placówkach prowadzonych przez spółkę Przychodnie Medycyny Rodzinnej Szafera w Szczecinie. Naklejki zostaną też przesłane do pozostałych przychodni, które jako pierwsze w województwie otrzymały certyfikaty Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia: w Dębnie, Świnoujściu, Golczewie, Bierzwniku, Barlinku, Policach, a także w Szczecinie. Do przychodni trafią także  ulotki o e-receptach oraz IKP - Internetowym Koncie Pacjenta.   

Co e-recepta oznacza dla pacjenta? Największe korzyści mają ci, którzy założą IKP - Internetowe Konto Pacjenta. Jeśli do tego mają telefon komórkowy albo pocztę elektroniczną, to otrzymają SMS-a lub mailem czterocyfrowy kod e-recepty. Moga również dostać wydruk informacyjny, zawierający wszystkie potrzebne w aptece dane. A tam, na podstawie kodu dostępu do e-recepty i numeru PESEL pacjenta, farmaceuta zaloguje się na platformę e-zdrowie, ściągnie do swojej apeki e-receptę, a pacjent otrzyma całkowicie realne leki. Radości nie ukrywają osoby przewlekle chore, bowiem dzięki dostępnemu na IKP systemowi upoważnień, będą wreszcie otrzymywać recepty bez konieczności odwiedzania przychodni czy korzystania z pomocy innych osób; a informację o tym, że e-recepta już na nich czeka, otrzymają z systemu sms-em lub mailem.     

Dlaczego e-recepta jest tak  ważna? Nie trzeba się martwić o to, że się ją zgubi albo zniszczy. Że lekarz wypisze leki nieczytelnie i trzeba  będzie do niego wrócić. Albo że farmaceuta źle odczyta ręcznie wypisaną receptę i wyda niewłaściwy lek, co przecież się zdarza. Jedną e-receptę można bez trudu realizować w różnych aptekach, gdyby w jednej nie było wszystkich zapisanych leków. E-recepta to bezpieczeństwo, wygoda i wolność wyboru apteki, na  każdym etapie realizacji e-recepty. 

Leki wypisane na e-recepcie już zawsze będą na Internetowym Koncie Pacjenta. W każdej chwili, o każdej porze dnia i nocy, z każdego połączonego z Internetem  komputera lub telefonu, będzie mógł zalogować się do swojego IKP, by nawet po wielu miesiącach znaleźć nazwę i dawkowanie leku, który okazał się skuteczny. 

Wszystkie placówki służby zdrowia i wszyscy lekarze mają obowiązek do końca 2019 roku zalogować się w systemie e-zdrowie, by uzyskać uprawnienia do wystawiania elektronicznych recept. W 2018 roku przygotowały się do tego wszystkie apteki, dlatego e-receptę pacjent może zrealizować w każdej z nich, na ternie całego kraju.

Co trzeba  zrobić, by założyć Internetowe Konto pacjenta?  Wystarczy mieć Profil Zaufany. Można go założyć, bez wychodzenia z domu, jeśli mamy np. konto w banku, który ma zgodę na potwierdzanie Profilu zaufanego. Wykaz banków i innych instytucji, w których można założyć i potwierdzić Profil zaufany jest na stronie internetowej Obywatel.gov.pl

Gdzie w województwie zachodniopomorskim wystawiane są obecnie e-recepty (wykaz podmiotów udzielających świadczeń w ramach umów z NFZ, dane za marzec 2019):

 • Barlinek, MEDYK Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej S.C., Szpitalna 11
 • Bierzwnik, NZOZ Lancet, Szkolna 9, powiat choszczeński
 • Dębno, NZOZ Lek. Med. Adam Winnicki, Kościuszki 17
 • Dębno, Przychodnia Lekarzy Rodzinnych S.C., Kościuszki 17
 • Golczewo, SP Zakład Opieki Zdrowotnej w Golczewie, Zwycięstwa 25
 • Police, Polvita Sp. z o.o., Danuta Tracewska-Bychawska, Siedlecka 2a
 • Szczecin, Przychodnia Szczecińska Sp. z o.o., Gen. Stanisława Maczka 18/3-4
 • Szczecin, Przychodnie Medycyny Rodzinnej Szafera Sp. z o.o.: ul. Szafera 16-18; 9. Maja 13; Miodowej 45; Derdowskiego 28; Górnej 18b; Lubelskiej 29; Ledóchowskiego 16
 • Szczecin NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej W. Fabian Spółka Jawna: ul. Chopina 22; Kadłubka 10-11
 • Szczecin, Przychodnia-Bukowe, Seledynowa 99
 • Świnoujście, Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska – SPZOZ w Świnoujściu, Kapitańska

 

Biuro prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności