Drukuj

e-zdrowie Pacjenta

Już 20 tysięcy elektronicznych recept wystawili lekarze w województwie zachodniopomorskim. To dwukrotny wzrost w ciągu jednego miesiąca

07.05.2019

Rośnie liczba elektronicznych recept wystawianych przez lekarzy w naszym województwie. Na początku marca w 9 przychodniach lekarze wystawili  3300 e-recept; pod koniec marca było ich prawie 11 tysięcy, a w ostatnich dniach kwietnia - już 20 tysięcy. Wzrosła również liczba lekarzy, którzy zdobyli uprawnienia: z 28 w marcu, do 42 w kwietniu.
Podmiotów leczniczych, które wystawiają elektroniczne recepty, było pod koniec kwietnia 13, choć certyfikaty uzyskało 68 - jest więc nadzieja, że wkrótce one także włączą się do systemu i wzrośnie liczba pacjentów z e-receptami. W kwietniu cyfrowe recepty otrzymało prawie 5200 pacjentów - o 70% więcej, niż  w marcu. 

E-recepty mogą być wystawiane tylko w takim podmiocie leczniczym, który  zarejestrował się na platformie P1 - w systemie informatycznym prowadzonym przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Według danych CSIOZ certyfikat uprawniający do wystawiania e-recept uzyskało do tej pory w naszym województwie 68 podmiotów. 
Spośród tej liczby umowę z NFZ na świadczenia zdrowotne ma 11 podmiotów. Prowadzą one przychodnie w 8 miejscowościach: w Barlinku (NZOZ Medyk), w Bezrzeczu (powiat policki, Przychodnie Medycyny Rodzinnej Szafera), Bierzwniku (powiat choszczeński, NZOZ Lancet), Dębnie (NZOZ Adam Winnicki oraz Przychodnia Lekarzy Rodzinnych), Golczewie (SPZOZ), Policach (Spółka Polvita), w Szczecinie (Przychodnia Szczecińska przy ul. Gen. Maczka, Przychodnie Medycyny Rodzinnej Szafera;  Przychodnie Medycyny Rodzinnej Wiesława Fabian; Przychodnia Bukowe przy Seledynowej) oraz w Świnoujściu (Wojskowa Przychodnia Lekarska). 

Na drzwiach gabinetów lekarskich, w których  wystawiane są e-recepty, pojawia się dla pacjentów informacja: Tu otrzymasz  e-receptę. Do końca 2019 roku obowiązek zarejestrowania się w tym systemie mają wszyscy wykonujący działalność leczniczą: zarówno placówki ochrony zdrowia, jak i lekarze.

Jak działa e-recepta?

 • Lekarz, który ma uprawnienia, loguje się komputerowo do systemu i wystawia e-receptę.
 • Jeśli pacjent założył sobie IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta, na którym zapisał numer swojej komórki lub adres poczty elektronicznej, to system informatyczny wysyła mu czterocyfrowy kod recepty na komórkę - jako SMS lub e-mail.
 • Kod recepty jest wpisywany w aptece do systemu. Jeśli jakiegoś leku nie ma, farmaceuta nie musi robić odpisu, tak jak było to w przypadku recepty papierowej. Pacjent może zrealizować e-receptę w innej aptece. 
 • Pacjent, który nie ma IKP, otrzymuje od lekarza wydruk informacyjny o recepcie. Farmaceuta skanuje z niego kod. Do tego numer PESEL pacjenta i gotowe. Dzięki e-recepcie pacjent otrzymuje jak  najbardziej realne leki.   

Dlaczego e-recepta jest tak  ważna, jakie ma zalety?

 • Nie trzeba się martwić o to, że się ją zgubi lub zniszczy. Że lekarz wypisze leki nieczytelnie i trzeba  będzie do niego wrócić. Albo że farmaceuta źle odczyta ręcznie wypisaną receptę i wyda niewłaściwy lek, co przecież się zdarza.
 • Jedną e-receptę można bez trudu realizować w różnych aptekach, gdyby w jednej nie było wszystkich zapisanych leków.
 • E-recepta to w bezpieczeństwo, wygoda i wolność wyboru apteki, na  każdym etapie realizacji e-recepty. 
 • Leki wypisane na e-recepcie już zawsze będą na Internetowym Koncie Pacjenta - IKP. W każdej chwili, o każdej porze dnia i nocy, z każdego połączonego z Internetem  komputera lub telefonu, można zalogować się do swojego IKP, by nawet po wielu miesiącach znaleźć nazwę i dawkowanie leku, który bardzo nam pomógł. 
 • Dzięki IKP kolejną e-receptę można otrzymać na komórkę bez konieczności wizyty w gabinecie – to ważne do osób przewlekle chorych i ich opiekunów!

 Inne korzyści z posiadania IKP

 • Dzięki IKP można zobaczyć nie tylko zapisane leki i ich dawkowanie, lecz także wykaz  innych świadczeń, z których w ramach systemu korzystamy.
 • Na IKP będą również e-skierowania i porady, jak dbać o zdrowie.
 • Wkrótce  będzie tu gromadzona cyfrowa dokumentacja medyczna pacjenta, powstająca w placówkach służby zdrowia: laboratoriach, pracowniach, przychodniach i szpitalach.
 • To pacjent będzie decydował, komu z lekarzy czy bliskich osób udostępni gromadzoną na IKP  historię swojego zdrowia. 
 • IKP jest bezpłatne, a dane – całkowicie bezpieczne.

Zobacz więcej

 • Zachodniopomorski Oddział NFZ rozpoczyna oznaczanie gabinetów lekarskich, w których wystawiane są e-recepty – otwórz link
 • Lekarze z przychodni wojskowej w Świnoujściu wystawiają najwięcej recept elektronicznych w województwie – otwórz link

Biuro prasowe ZOW NFZ

 

Wszystkie aktualności