Drukuj

e-zdrowie Pacjenta

Trzykrotnie wzrosła liczba lekarzy wystawiających w Zachodniopomorskiem e-recepty

06.06.2019

Już 116 lekarzy w  województwie zachodniopomorskim wystawia elektroniczne recepty. To prawie 3 razy więcej niż w kwietniu br. Placówek, w których pacjent może otrzymać e-receptę, jest 31 – trzy razy więcej niż np. w marcu. Od chwili, gdy Zachodniopomorskie zostało objęte systemem e-zdrowia, czyli od początku roku, lekarze wystawili 53 tys. e-recept. Pierwsze miejsce w województwie i piąte w Polsce pod względem liczby wystawionych elektronicznych recept zajmuje obecnie Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ w Stargardzie! Przypomnijmy, że w marcu na najwyższym podium wojewódzkim stała Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Świnoujściu. Brawa dla podmiotów resortowych.

E-recepty mogą być wystawiane w naszym województwie od początku tego roku. Podobnie ma 7  innych województw: kujawsko-pomorskie, lubuskie, opolskie, podkarpackie, pomorskie,  świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie. Spośród 8 nowych uczestników systemu e-zdrowie, jesteśmy na 1 miejscu pod względem liczby lekarzy wystawiających e-recepty i na 3 pod względem liczby podmiotów, w których pacjent może  elektroniczną receptę otrzymać.

Rok wcześniej, bo w 2018, e-recepty zaczęły wystawiać województwa: dolnośląskie, małopolskie, mazowieckie, lubelskie, łódzkie, podlaskie, śląskie i wielkopolskie.

E-recepty mogą być wystawiane tylko w takim podmiocie leczniczym, który  zarejestrował się na platformie P1 - w systemie informatycznym prowadzonym przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Do końca 2019 roku obowiązek zarejestrowania się w systemie mają wszyscy wykonujący działalność leczniczą: zarówno placówki ochrony zdrowia, jak i lekarze.

Jak działa e-recepta?

 • Lekarz, który ma uprawnienia, loguje się komputerowo do systemu i wystawia e-receptę.
 • Jeśli pacjent założył sobie IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta, na którym zapisał numer swojej komórki lub adres poczty elektronicznej, to system informatyczny automatycznie wysyła mu czterocyfrowy kod recepty na komórkę - jako SMS lub e-mail.
 • W aptece kod recepty jest wczytywany do systemu. Farmaceuta widzi przepisane leki. Jeśli w jednej aptece jakiegoś leku nie ma, nie trzeba robić odpisu, tak jak to było z receptą papierową. Elektroniczną receptę można zrealizować w innej aptece.
 • Pacjent, który nie ma IKP, otrzymuje od lekarza wydruk informacyjny o recepcie; w aptece z takiego wydruku skanowany jest kod e-recepty. 

Dlaczego e-recepta jest tak  ważna, jakie ma zalety?

 • E-recepta, choć jest cyfrowa, to jednak prawdziwa. Nie można jej zgubić ani zniszczyć. Nie trzeba się martwić o to, że lekarz wypisze leki nieczytelnie i trzeba  będzie do niego wrócić. Albo że farmaceuta źle odczyta ręcznie wypisaną receptę i wyda niewłaściwy lek, co przecież się zdarza.
 • Każdy lek z e-recepty można realizować w innej aptece, gdyby w jednej nie było wszystkich zapisanych leków.
 • E-recepta to bezpieczeństwo, wygoda i wolność wyboru apteki, na  każdym etapie realizacji e-recepty.
 • Leki wypisane na e-recepcie już zawsze będą na Internetowym Koncie Pacjenta - IKP. W każdej chwili, o każdej porze dnia i nocy, z każdego połączonego z Internetem  komputera lub telefonu, można zalogować się do swojego IKP, by nawet po wielu miesiącach znaleźć nazwę i dawkowanie leku, który bardzo nam pomógł.
 • Dzięki IKP kolejną e-receptę można otrzymać na komórkę bez konieczności wizyty w gabinecie – to ważne do osób przewlekle chorych i ich opiekunów!

Inne korzyści z posiadania IKP

 • Na IKP można zobaczyć nie tylko zapisane leki i ich dawkowanie, lecz także wykaz  innych świadczeń, z których w ramach systemu korzystamy.
 • Na IKP będą również e-skierowania i porady, jak dbać o zdrowie.
 • Wkrótce  będzie tu gromadzona cyfrowa dokumentacja medyczna pacjenta, powstająca w placówkach służby zdrowia: laboratoriach, pracowniach, przychodniach i szpitalach.
 • To pacjent będzie decydował, komu z lekarzy czy bliskich osób udostępni gromadzoną na IKP  historię swojego zdrowia. 
 • IKP jest bezpłatne, a dane – całkowicie bezpieczne.

Do IKP można się zalogować np. poprzez ZIP (Zintegrowany Informator Pacjenta – konta w ZIP założyło 65 tys. mieszkańców województwa zachodniopomorskiego!)  lub Profil Zaufany – PZ. PZ można założyć przez bank (internetowe konto bankowe) lub w serwisie pz.gov.pl – zarejestrowany Profil Zaufany należy potwierdzić np. w Zachodniopomorskim Oddziale NFZ. Zapraszamy!

Zobacz wiecej

 • Lekarze wystawili już 20 tysięcy elektronicznych recept - otwórz link
 • ZOW NFZ oznacza gabinety, w których wystawiane są e-recepty - otwórz link
 • W przychodni wojskowej w Świnoujściu wystawiają najwięcej e-recept - otwórz link

Biuro Prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności