Drukuj

e-zdrowie Pacjenta

Pierwsze elektroniczne recepty w regionie koszalińskim

19.06.2019

W maju w systemie informatycznym pojawiło się pierwszych prawie 3 tysiące elektronicznych recept wystawionych przez lekarzy z regionu koszalińskiego. Do systemu e-zdrowie przyłączyli się: ZOZ "Zdrowie" S.C. Krystyna Dmochowska, Józef Dmochowski z Barwic (2026 e-recept), NORDMEDIC S.C. ze Złocieńca (524), Niepubliczny Specjalistyczny ZOZ "No" S.C. Bożena i Mariusz Hrymniak ze Sławna (294). Elektroniczne recepty będą wystawiać także podmioty, które już się do tego przymierzyły: Medison w Koszalinie, koszaliński ZOZ Zespół Lekarza Rodzinnego "Elkap" Przemysław Zieliński, Krystian Zieliński; NZOZ "Będzino” Małgorzata Gasińska Stanisław Celmer z Będzina oraz Zespół Opieki Zdrowotnej w Polanowie.

W całym województwie e-recepty wystawia już ponad 130 lekarzy w 35 placówkach. Do połowy czerwca w systemie cyfrowym pojawiło się ich 72 tys. Najwięcej, ponad 28 tysięcy, wystawili swoim pacjentom: NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej W. Fabian, Szczecin; Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Świnoujściu – prawie 22 tys. e-recept oraz Przychodnie Medycyny Rodzinnej Szafera w Szczecinie – prawie 8,5 tysiąca.

E-recepty mogą być wystawiane w naszym województwie od początku 2019 roku. Podobnie mają: kujawsko-pomorskie, lubuskie, opolskie, podkarpackie, pomorskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie.

W 2018, e-recepty zaczęły wystawiać województwa: dolnośląskie, małopolskie, mazowieckie, lubelskie, łódzkie, podlaskie, śląskie i wielkopolskie.

E-recepty mogą być wystawiane tylko w takim podmiocie leczniczym, który zarejestrował się na platformie P1 - w systemie informatycznym prowadzonym przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Do końca 2019 roku obowiązek zarejestrowania się w systemie mają wszyscy wykonujący działalność leczniczą: zarówno placówki ochrony zdrowia, jak i lekarze.

Jak działa e-recepta?

 • Lekarz, który ma uprawnienia, loguje się komputerowo do systemu i wystawia e-receptę.
 • Jeśli pacjent założył sobie IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta, na którym zapisał numer swojej komórki lub adres poczty elektronicznej, to system informatyczny automatycznie wysyła mu czterocyfrowy kod recepty na komórkę - jako SMS lub e-mail.
 • W aptece kod recepty jest wczytywany do systemu. Farmaceuta widzi przepisane leki. Jeśli w jednej aptece jakiegoś leku nie ma, nie trzeba robić odpisu, tak jak to było z receptą papierową. Elektroniczną receptę można zrealizować w innej aptece.
 • Pacjent, który nie ma IKP, otrzymuje od lekarza wydruk informacyjny o recepcie; w aptece z takiego wydruku skanowany jest kod e-recepty.

Dlaczego e-recepta jest tak ważna, jakie ma zalety?

       E-recepta, choć jest cyfrowa, to jednak prawdziwa. Nie da jej się zgubić ani zniszczyć. Nie trzeba się martwić o to, że lekarz wypisze leki nieczytelnie i trzeba będzie do niego wrócić. Albo że farmaceuta źle odczyta ręcznie wypisaną receptę i wyda niewłaściwy lek, co przecież się zdarza.

       Każdy lek z e-recepty można realizować w innej aptece, gdyby w jednej nie było wszystkich zapisanych leków.

       E-recepta to bezpieczeństwo, wygoda i wolność wyboru apteki, na każdym etapie realizacji e-recepty.

       Leki wypisane na e-recepcie już zawsze będą na Internetowym Koncie Pacjenta - IKP. W każdej chwili, o każdej porze dnia i nocy, z każdego połączonego z Internetem komputera lub telefonu, można zalogować się do swojego IKP, by nawet po wielu miesiącach znaleźć nazwę i dawkowanie leku, który bardzo nam pomógł.

       Dzięki IKP kolejną e-receptę można otrzymać na komórkę bez konieczności wizyty w gabinecie – to ważne do osób przewlekle chorych i ich opiekunów!

Inne korzyści z posiadania IKP

 • Na IKP można zobaczyć nie tylko zapisane leki i ich dawkowanie, lecz także wykaz innych świadczeń, z których w ramach systemu korzystamy.
 • Na IKP będą również e-skierowania i porady, jak dbać o zdrowie.
 • Wkrótce będzie tu gromadzona cyfrowa dokumentacja medyczna pacjenta, powstająca w placówkach służby zdrowia: laboratoriach, pracowniach, przychodniach i szpitalach.
 • To pacjent będzie decydował, komu z lekarzy czy bliskich osób udostępni gromadzoną na IKP historię swojego zdrowia.
 • IKP jest bezpłatne, a dane – całkowicie bezpieczne.

Do IKP można się zalogować np. poprzez ZIP (Zintegrowany Informator Pacjenta – konta w ZIP założyło 65 tys. mieszkańców województwa zachodniopomorskiego!) lub Profil Zaufany – PZ. PZ można założyć przez bank (internetowe konto bankowe) lub w serwisie pz.gov.pl – zarejestrowany Profil Zaufany należy potwierdzić np. w Zachodniopomorskim Oddziale NFZ. Zapraszamy!

Zobacz więcej

 • Trzykrotnie wzrosła liczba lekarzy wystawiających w Zachodniopomorskiem e-recepty – otwórz link
 • Lekarze wystawili już 20 tysięcy elektronicznych recept - otwórz link
 • ZOW NFZ oznacza gabinety, w których wystawiane są e-recepty - otwórz link
 • W przychodni wojskowej w Świnoujściu wystawiają najwięcej e-recept - otwórz link

Biuro Prasowe ZOW NFZ

 

Wszystkie aktualności