Drukuj

e-zdrowie Pacjenta

W Zachodniopomorskiem dwukrotnie wzrosła liczba wystawianych e-recept. Przybyło lekarzy, pacjentów i placówek w cyfrowym systemie.

08.07.2019

Już prawie 26 tysięcy pacjentów otrzymało w Zachodniopomorskiem elektroniczne recepty. To najwięcej wśród województw, które wydawanie e-recept rozpoczęły w tym roku! Do końca czerwca nasi lekarze wystawili już 116,5 tys. recept – w maju było ich 53 tys. W czerwcu uprawnienia do wystawiania elektronicznych recept miało 190 lekarzy. Przychodni, w których pacjenci mogli otrzymać e-receptę było w miniony miesiącu  64 – dwa razy więcej niż w maju.

Od początku wdrożenia systemu do końca czerwca, lekarze w całej Polsce wystawili już 2,3 miliona elektronicznych recept. 

E-recepty mogą być wystawiane w naszym województwie od początku tego roku. Cyfrowe recepty mogą być wystawiane tylko w takim podmiocie leczniczym, który  zarejestrował się na platformie P1 - w systemie informatycznym prowadzonym przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Do końca 2019 roku obowiązek zarejestrowania się w systemie mają wszyscy wykonujący działalność leczniczą: zarówno placówki ochrony zdrowia, jak i lekarze.

Jak działa e-recepta?

 • Lekarz, który ma uprawnienia, loguje się komputerowo do systemu i wystawia e-receptę.
 • Jeśli pacjent założył sobie IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta, na którym zapisał numer swojej komórki lub adres poczty elektronicznej, to system informatyczny automatycznie wysyła mu czterocyfrowy kod recepty na komórkę - jako SMS lub e-mail.
 • W aptece kod recepty jest wczytywany do systemu. Farmaceuta widzi przepisane leki. Jeśli w jednej aptece jakiegoś leku nie ma, nie trzeba robić odpisu, tak jak to było z receptą papierową. Elektroniczną receptę można zrealizować w innej aptece.
 • Pacjent, który nie ma IKP, otrzymuje od lekarza wydruk informacyjny o recepcie; w aptece z takiego wydruku skanowany jest kod e-recepty. 

 Dlaczego e-recepta jest tak  ważna, jakie ma zalety?

 • e-recepta, choć jest cyfrowa, to jednak prawdziwa. Nie da jej się zgubić ani zniszczyć. Nie trzeba się martwić o to, że lekarz wypisze leki nieczytelnie i trzeba  będzie do niego wrócić. Albo że farmaceuta źle odczyta ręcznie wypisaną receptę i wyda niewłaściwy lek, co przecież się zdarza.
 • Każdy lek z e-recepty można realizować w innej aptece, gdyby w jednej nie było wszystkich zapisanych leków.
 • E-recepta to bezpieczeństwo, wygoda i wolność wyboru apteki, na  każdym etapie realizacji e-recepty. 
 • Leki wypisane na e-recepcie już zawsze będą na Internetowym Koncie Pacjenta - IKP. W każdej chwili, o każdej porze dnia i nocy, z każdego połączonego z Internetem  komputera lub telefonu, można zalogować się do swojego IKP, by nawet po wielu miesiącach znaleźć nazwę i dawkowanie leku, który bardzo nam pomógł. 
 • Dzięki IKP kolejną e-receptę można otrzymać na komórkę bez konieczności wizyty w gabinecie – to ważne do osób przewlekle chorych i ich opiekunów!

 Inne korzyści z posiadania IKP

 • Na IKP można zobaczyć nie tylko zapisane leki i ich dawkowanie, lecz także wykaz  innych świadczeń, z których w ramach systemu korzystamy.
 • Na IKP będą również e-skierowania i porady, jak dbać o zdrowie.
 • Wkrótce  będzie tu gromadzona cyfrowa dokumentacja medyczna pacjenta, powstająca w placówkach służby zdrowia: laboratoriach, pracowniach, przychodniach i szpitalach.
 • To pacjent będzie decydował, komu z lekarzy czy bliskich osób udostępni gromadzoną na IKP  historię swojego zdrowia. 
 • IKP jest bezpłatne, a dane – całkowicie bezpieczne.

Do IKP można się zalogować np. poprzez ZIP (Zintegrowany Informator Pacjenta – konta w ZIP założyło 65 tys. mieszkańców województwa zachodniopomorskiego!)  lub Profil Zaufany – PZ. PZ można założyć przez bank (internetowe konto bankowe) lub w serwisie pz.gov.pl – zarejestrowany Profil Zaufany należy potwierdzić np. w Zachodniopomorskim Oddziale NFZ.

Zapraszamy!

 

Wszystkie aktualności