Drukuj

e-zdrowie Pacjenta

Spektakularne wzrosty w e-receptach w Zachodniopomorskiem. Podsumowanie lipca

01.08.2019
W Zachodniopomorskiem w ciągu jednego miesiąca liczba wystawionych elektronicznych recept wzrosła niemal dwukrotnie: ze 116 tys. w czerwcu, do 225 tys. w lipcu!
Pacjenci mogą je otrzymać w 133 placówkach, w 47 różnych miejscowościach. To także duża zmiana -  w czerwcu placówek i miejscowości było dwa razy mniej.
Najwięcej recept w województwie wystawiają:  NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej Wiesława Fabian ze Szczecina (78 723),  Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska ze Świnoujścia (23 745), Przychodnie Medycyny Rodzinnej Szafera ze Szczecina (15 761), Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Stargardzie (15 015) oraz NZOZ "Przychodnia Rodzinna" Grzegorz Bajerowicz z Łobza (11 592). Złota piątka wystawiła 64% wszystkich elektronicznych recept, jakie otrzymali pacjenci od początku roku.  
Region koszaliński niedawno przyłączył się do systemu, ale skok liczby podmiotów i wystawionych recept jest znaczący. W czerwcu wystawiono tutaj 2,8 tys. e-recept, w lipcu jest ich 8 razy więcej, bo 22,4 tys. Z siedmiu placówek, w których pacjenci mogli dostać e-recepty w czerwcu, ich liczba wzrosła do 35!

E-recepty mogą być wystawiane tylko w takim podmiocie leczniczym, który  zarejestrował się na platformie P1 - w systemie informatycznym prowadzonym przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Do końca 2019 roku obowiązek zarejestrowania się w systemie mają wszyscy wykonujący działalność leczniczą: zarówno placówki ochrony zdrowia, jak i lekarze.

Jak działa e-recepta?

 • Lekarz, który ma uprawnienia, loguje się komputerowo do systemu i wystawia e-receptę.
 • Jeśli pacjent założył sobie IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta, na którym zapisał numer swojej komórki lub adres poczty elektronicznej, to system informatyczny automatycznie wysyła mu czterocyfrowy kod recepty na komórkę - jako SMS lub e-mail.
 • W aptece kod recepty jest wczytywany do systemu. Farmaceuta widzi przepisane leki. Jeśli w jednej aptece jakiegoś leku nie ma, nie trzeba robić odpisu, tak jak to było z receptą papierową. Elektroniczną receptę można zrealizować w innej aptece.
 • Pacjent, który nie ma IKP, otrzymuje od lekarza wydruk informacyjny o recepcie; w aptece z takiego wydruku skanowany jest kod e-recepty. 

Dlaczego e-recepta jest tak  ważna, jakie ma zalety?

 • e-recepta, choć jest cyfrowa, to jednak prawdziwa. Nie da jej się zgubić ani zniszczyć. Nie trzeba się martwić o to, że lekarz wypisze leki nieczytelnie i trzeba  będzie do niego wrócić. Albo że farmaceuta źle odczyta ręcznie wypisaną receptę i wyda niewłaściwy lek, co przecież się zdarza.
 • Każdy lek z e-recepty można realizować w innej aptece, gdyby w jednej nie było wszystkich zapisanych leków.
 • E-recepta to bezpieczeństwo, wygoda i wolność wyboru apteki, na  każdym etapie realizacji e-recepty. 
 • Leki wypisane na e-recepcie już zawsze będą na Internetowym Koncie Pacjenta - IKP. W każdej chwili, o każdej porze dnia i nocy, z każdego połączonego z Internetem  komputera lub telefonu, można zalogować się do swojego IKP, by nawet po wielu miesiącach znaleźć nazwę i dawkowanie leku, który bardzo nam pomógł. 
 • Dzięki IKP kolejną e-receptę można otrzymać na komórkę bez konieczności wizyty w gabinecie – to ważne do osób przewlekle chorych i ich opiekunów!

Inne korzyści z posiadania IKP

 • Na IKP można zobaczyć nie tylko zapisane leki i ich dawkowanie, lecz także wykaz  innych świadczeń, z których w ramach systemu korzystamy.
 • Na IKP będą również e-skierowania i porady, jak dbać o zdrowie.
 • Wkrótce  będzie tu gromadzona cyfrowa dokumentacja medyczna pacjenta, powstająca w placówkach służby zdrowia: laboratoriach, pracowniach, przychodniach i szpitalach.
 • To pacjent będzie decydował, komu z lekarzy czy bliskich osób udostępni gromadzoną na IKP  historię swojego zdrowia. 
 • IKP jest bezpłatne, a dane – całkowicie bezpieczne.

Do IKP można się zalogować np. poprzez ZIP (Zintegrowany Informator Pacjenta – konta w ZIP założyło 65 tys. mieszkańców województwa zachodniopomorskiego!)  lub Profil Zaufany – PZ. PZ można założyć przez bank (internetowe konto bankowe) lub w serwisie pz.gov.pl – zarejestrowany Profil Zaufany należy potwierdzić np. w Zachodniopomorskim Oddziale NFZ. Zapraszamy!

Biuro Prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności