Drukuj

e-zdrowie Pacjenta

Milion pacjentów otrzymało e-receptę. Milionowy trafił się w Szczecinku!

23.08.2019

E-receptę otrzymał milionowy pacjent! Receptę dla niego wystawiła lekarka rodzinna Danuta Dadasiewicz z ZOZ „Vital” w Szczecinku. Z tej okazji odbył się tam briefing z udziałem samej bohaterki dnia, lek. Danuty Dadasiewicz, wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego, wicewojewody zachodniopomorskiego Marka Subocza oraz dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ Dariusza Ruczyńskiego.
Do tej pory w całym kraju lekarze wystawili już 5 mln e-recept, a w naszym województwie, jak wynika z najnowszych danych CSIOZ, już 350
tys. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia organizuje szkolenia i zachęca  podmioty do logowania się na platformie P1, umożliwiając  w ten sposób lekarzom wystawianie elektronicznych recept. NFZ ma pieniądze na częściowe refundowanie związanych z tym kosztów.

Zobacz więcej:

  • Temat Szczecinecki. Milionowy pacjent skorzystał z e-recepty w Szczecinku - otwórz link
  • TVP3 Szczecin. Rozmowa z Januszem Cieszyńskim, wiceministrem zdrowia - otwórz link
  • TVP Szczecin, Technologia w służbie zdrowia. Już milion pacjentów otrzymało e-recepty, otwórz link
  • iSzczecinek, Szczecinecki pacjent z milionową e-receptą. Wystawiła ją doktor Danuta Dadasiewicz, otwórz link
  • Nasze Miasto Szczecinek, Milionowy e-pacjent w Szczecinku. Wizyta wiceministra, otwórz link
  • Głos Koszaliński, Milionowy e-pacjent w Szczecinku, otwórz link, pobierz plik
  • Radio Szczecin, Polskie apteki realizują coraz więcej e-recept, otwórz link
  • Polskie Radio Koszalin. Marek Subocz: W Szczecinku została wystawiona milionowa e-recepta otwórz link
  • Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, Wiceminister zdrowia w Szczecinku i Wałczu, otwórz link

Pani dr Danuta Dadasiewicz pracuje w zawodzie od 40 lat. Wdraża każdą nowość, ale cyfrową receptą jest, jak sama twierdzi, po prostu zachwycona i żałuje, że zaczęła ją wystawiać dopiero od 1 lipca.  Dzięki niej oszczędza sporo  czasu, skończyły się kolejki pacjentów z przewlekłymi chorobami, czekających tylko na wypisanie tych samych sprawdzonych już leków. Lekarka podkreśla, że cyfryzacja jest po prostu wygodna: wystawienie e-recepty trwa chwilę, lekarz ma w  komputerze wszystkie dane o przepisywanych lekach i ich dawkowaniu. A jeśli pacjent ma dostęp do swojego IKP – Internetowego Konta Pacjenta, może liczyć na zdalne wypisanie leków: kod e-recepty, wystarczający, by otrzymać leki w aptece, dostanie na komórkę, nawet bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim.  

W województwie zachodniopomorskim, które weszło do systemu e-zdrowia w tym roku, każdego miesiąca znacząco zwiększa się  liczba wystawianych e-recept i wypisujących je lekarzy. Np. pod koniec czerwca lekarzy z e-receptami było w województwie 189; w 64 placówkach wystawili 116,5 tys. e-recept.  Miesiąc później 340 lekarzy wystawiło 225 tys. e-recept, a liczba placówek, w których pacjent może je otrzymać wzrosła do 133.

Zachodniopomorski Oddział NFZ dostał milion złotych dotacji na wsparcie finansowe dla świadczeniodawców wdrażających system e-recept. Z tym nie ma co czekać, bo od 1 stycznia 2020 roku recepty będzie można wystawiać wyłącznie w systemie cyfrowym, a obowiązek dotyczyć będzie wszystkich osób uprawnionych do wypisywania leków na repetę, tak w systemie publicznym, jak i prywatnym (wyjątki dotyczyć będą recepty pro auctore, pro familiae, transgranicznej, dla NN, weterynaryjnej oraz na import docelowy – papierowe recepty można będzie wystawić  do 2025 roku). E-recepta obejmuje wszystkie leki, zarówno refundowane jak i nierefundowane.

Zachodniopomorski Oddział NFZ wspiera działania CSIOZ - Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, które jest biznesowym właścicielem e-systemu i organizuje dla lekarzy, pielęgniarek i osób odpowiedzialnych za techniczną i informatyczną obsługę podmiotu leczniczego bezpłatne szkolenia nt. e-recepty, e-skierowania oraz Internetowego Konta Pacjenta. Tylko w województwie zachodniopomorskim w samym wrześniu takich szkoleń zaplanowano 6 i szykują się  kolejne (zobacz harmonogram szkoleń-otwórz link).

Zalety e-recepty

E-recepta oraz Internetowe Konto Pacjenta (pacjent.gov.pl) oferują przyjazne i oczekiwane przez pacjentów funkcjonalności, w tym m.in.:

  • możliwość wykupienia przepisanych leków (e-recept) w różnych aptekach bez utraty refundacji,
  • możliwość częściowej realizacji recepty – nie trzeba od razu kupić wszystkich opakowań leku;  można to zrobić na raty, w innym terminie; papierowy odpis, sporządzany do tej pory, jest całkowicie zbędny;  
  • jeśli pacjent choruje przewlekle, to po ustaleniu z lekarzem może dostać kolejną e-receptę bez konieczności wizyty w gabinecie,
  • na swoim koncie pacjent znajdzie dawkowanie leku;  
  • dzięki IKP rodzic ma wgląd od danych medycznych swojego dziecka  

Przedstawiciele środowiska medycznego wskazują natomiast na:

  • wygodę, oszczędność czasu
  • wzrost bezpieczeństwa farmakoterapii,
  • większą kontrolę nad procesem terapeutycznym

Kalendarium e-zdrowia
2018 – do systemu e-zdrowie włączyły się wszystkie apteki;

2019 – do systemu włączają się podmioty lecznicze i praktyki lekarskie  
2020 – obowiązek wystawiania wyłącznie e-recept (recept elektronicznych)

Biuro prasowe ZOW NFZ

 

Wszystkie aktualności