Drukuj

e-zdrowie Pacjenta

E-recepta w województwie zachodniopomorskim – podsumowanie 2019

08.01.2020

aktualizacja 19.05.2022

Dziś, tj. 8 stycznia 2020 roku, wchodzi obowiązek wystawiania e-recept. Oznacza to, że każdy pracownik medyczny uprawniony do wystawiania recept, jest zobligowany przepisami prawa do wystawiania ich w postaci elektronicznej.
W 2019 roku w całym kraju, także w naszym województwie, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia przeprowadziło w tym zakresie setki szkoleń dla lekarzy, pielęgniarek, a także osób odpowiedzialnych za techniczną i informatyczną obsługę podmiotu leczniczego.
Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki NFZ na bieżąco informował, zarówno personel medyczny, jak i pacjentów oraz media, o postępach we wdrażaniu  systemu e-zdrowia w naszych przychodniach i szpitalach. Publikowaliśmy komunikaty oraz materiały informacyjne na temat korzyści związanych z e-receptą, a także Internetowym Kontem Pacjenta.

W marcu 2019 roku po raz pierwszy poinformowaliśmy, że elektroniczne recepty w Zachodniopomorskiem wystawia 29 podmiotów. Do końca lutego pacjenci otrzymali prawie 3 300 e-recept.  Najwięcej wystawili lekarze z Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Świnoujściu; na drugim miejscu SPZOZ w Golczewie, na trzecim - lekarz medycyny Adam Winnicki z NZOZ w Dębnie.

W kwietniu informowaliśmy, że już 53 podmioty lecznicze otrzymały certyfikat uprawniający do wystawiania e-recept. 11 tys. e-recept trafiło do ponad 3 tys. pacjentów.
Placówki,  które były liderami we wprowadzaniu systemu, zaczęły otrzymywać od Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ oznakowanie informujące pacjentów, że tutaj mogą otrzymać e-receptę. Pierwsza naklejka trafiła do NZOZ Przychodnie Medycyny Rodzinnej Szafera w Szczecinie, na drzwi gabinetu, w którym przyjmuje lekarz specjalista medycyny rodzinnej p. dr. Beata Wojtczak.

W maju do 116  wzrosła liczba lekarzy wystawiających elektroniczne recepty. Było ich prawie 3 razy więcej niż w kwietniu i wystawili 53 tys. e-recept. Również w maju pierwsze e-recepty zaczęli wystawiać lekarze z regionu koszalińskiego.  

Do końca maja najwięcej, bo ponad 28 tysięcy e-recept, wystawiły swoim pacjentom Przychodnie Medycyny Rodzinnej Wiesławy Fabian w Szczecinie; na drugim miejscu znalazła się Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Świnoujściu – prawie 22 tys. e-recept oraz Przychodnie Medycyny Rodzinnej Szafera w Szczecinie – prawie 8,5 tysiąca elektronicznych recept.
Do czerwca elektroniczne recepty otrzymało już 26 tysięcy pacjentów. To najwięcej wśród województw, które wydawanie e-recept rozpoczęły w 2019 roku!

Na koniec lipca liczba wystawionych od początku roku elektronicznych recept wynosiła już  prawie ćwierć miliona.  Rekordowy był też wzrost liczby lekarzy, którzy weszli do e-systemu: ze 190 do 340 w ciągu jednego miesiąca. W lipcu dwukrotnie zwiększyła się liczba placówek wystawiających e-recepty.  64% wszystkich elektronicznych recept, jakie otrzymali pacjenci od początku roku, wystawiła złota piątka przychodni: dwie Przychodnie Medycyny Rodzinnej w Szczecinie,  dwie Wojskowe Specjalistyczne Przychodnie Lekarskie – w Świnoujściu i Stargardzie oraz "Przychodnia Rodzinna" Grzegorza Bajerowicza z Łobza. Region koszaliński szybko nadrabiał zaległości: z niecałych 3 tysięcy w maju, liczba e-recept w lipcu wzrosła ośmiokrotnie.

W sierpniu informowaliśmy, że w całej Polsce do miliona pacjentów trafiło już 5 mln e-recept, a ponadto, i co najważniejsze, że milionowy pacjent trafił się w Szczecinku! Receptę dla niego wystawiła lekarka rodzinna Danuta Dadasiewicz z ZOZ „Vital”. Z tej okazji odbył się tam briefing z udziałem Pani Doktor, a także wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego, wicewojewody zachodniopomorskiego Marka Subocza oraz dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ Dariusza Ruczyńskiego.

W październiku w Warszawie odbyła się gala konkursu „Lider e-zdrowia 2019”. Głównym kryterium wyboru najlepszych podmiotów w Polsce była liczba wystawionych elektronicznych recept i ich procentowy udział we wszystkich wystawionych. Wśród liderów, którzy wykonali największą transformację cyfrową, nie zabrakło  zachodniopomorskich lecznic.  Na podium stanęli:  lek. med. Józef Dmochowski z ZOZ Zdrowie w Barwicach, powiat szczecinecki (3 miejsce w kategorii 'podmiot indywidualny'); Przychodnia Lekarska Salus w Wałczu (wyróżnienie w kategorii 'zakład leczniczy do dwóch osób personelu medycznego); NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej przy ul. Chopina w Szczecinie (3 miejsce w kategorii 'zakład leczniczy od 5 do 14 osób personelu medycznego), NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej przy ul. Kadłubka w Szczecinie (2 miejsce w Polsce w kategorii 15 osób i więcej personelu medycznego); miasto Świnoujście – (3 miejsce  w kategorii 'miasto do  100 tys. mieszkańców). Natomiast Zachodniopomorskie okazało się wicemistrzem w kategorii 'województwo' – co oznacza, że znalazło się w ścisłej czołówce tych, które wykonały największą w Polsce transformację cyfrową. 

W połowie listopada informowaliśmy, że w całym kraju 37 tys. lekarzy w ponad 6 tys. placówek medycznych wystawiło 33 mln elektronicznych recept dla ponad 6 mln pacjentów.

W ostatnich dniach grudnia mogliśmy powiadomić, że do 480 tys. pacjentów w województwie zachodniopomorskim trafiło już 3 mln e-recept. Wystawiło je 2,5 ty. lekarzy, z których najstarszy ma 89 lat! I jest o 2 lata młodszy od najstarszego w Polsce medyka obsługującego system e-recept! Tym samym nie potwierdziły się informacje, jakoby wiek był dla lekarza barierą w korzystaniu z elektronicznego systemu – wszystko zależy od dobrej organizacji miejsca pracy lekarza.
Natomiast najstarszy pacjent, który w Zachodniopomorskiem zrealizował w aptece e-receptę na podstawie czterocyfrowego kodu, skończył 105 lat. Najmłodszy, któremu wystawiono elektroniczną receptę -  4 dni. Wszystkim życzymy dużo zdrowia!

Dziękujemy dziennikarzom, którzy  przez cały 2019 rok nieustannie towarzyszyli lekarzom, pacjentom i farmaceutom w procesie wdrażania e-recepty.  Dziękujemy tym wszystkim, którzy w prasie, radiu, telewizji i na portalach internetowych informowali o e-recepcie, doceniając, jak duże jest to ułatwienie dla pacjentów i lekarzy, że e-recepta oznacza bezpieczeństwo dla zdrowia; a i ile czasu i papieru można przy tym zaoszczędzić!

Biuro prasowe ZOW NFZ

Przy tej okazji, obalamy razem z  CSIOZ, mity o e-recepcie i odpowiadamy  na 3 najczęściej zadawane pytania. 

  • Jaką ważność ma e-recepta?

E-recepta będzie ważna 365 dni od daty jej wystawienia lub od wskazanej na e-recepcie daty realizacji „od”, o ile lekarz dokona takiego oznaczenia. W przypadku braku oznaczenia, termin ważności e-recepty będzie wynosił 30 dni (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept. Dz.U. 2020 poz. 2424 >>>)

  • Czy pacjent 75+ może otrzymać receptę na leki z uprawnieniem „S” od innego lekarza niż lekarza POZ?

Od 1 lipca 2020 r. pacjenci 75+ będą mogli otrzymać e-receptę z uwzględnieniem uprawnienia „S” również m.in. od lekarza specjalisty lub przy wypisie ze szpitala. Warunkiem wystawienia recepty z uprawnieniem „S” będzie weryfikacja  w systemie elektronicznym P1 ilości oraz rodzaju przepisanych pacjentowi leków pod względem bezpieczeństwa oraz konieczności ich stosowania, biorąc pod uwagę recepty wystawione i zrealizowane dla tego pacjenta.

  • Czy będzie możliwość korekty e-recepty przez farmaceutę, np. zmiana odpłatności?

Treść e-recepty nie podlega modyfikacji przez farmaceutę. Jednak np. zmiana poziomu odpłatności jest możliwa i w takiej sytuacji odpłatność ta będzie odnotowana w Dokumencie Realizacji Recepty.

Biuro prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności