Drukuj

Leczenie poza granicami kraju

Planujesz wyjazd za granicę? Pamiętaj o EKUZ!

21.06.2017

Planując wyjazd za granicę: na zakupy, do rodziny czy na wakacje, pamiętajmy, by zabrać ze sobą EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uznawana jest w placówkach publicznej służby zdrowia we wszystkich krajach Unii Europejskiej (UE) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
Na podstawie EKUZ, w razie nagłej choroby lub urazu, otrzymamy pomoc medyczną taką samą, jak osoba ubezpieczona, która w danym kraju mieszka.   

EKUZ jest bezpłatny, wydawany na pisemny wniosek, z reguły od ręki, dla każdego z osobna, także dla dziecka. Wniosek o EKUZ można wypełnić na miejscu, w NFZ. Można go także pobrać ze strony internetowej, wypełnić, a następnie złożyć w NFZ lub przesłać faksem/ pocztą tradycyjną/ mailem.

O EKUZ można się starać także za pośrednictwem profilu zaufanego - otwórz link do strony internetowej Ministerstwa Cyfryzacji

Średni czas oczekiwania na EKUZ w siedzibie ZOW w Szczecinie wynosi 10- 13 minut, ale zdarza się że w kolejce do stanowiska trzeba czekać dłużej. Samo wygenerowanie karty trwa klika minut.  

Od 1 maja 2004 roku, czyli od wejścia Polski do Unii Europejskiej, do końca 2010 roku, potwierdzenie ubezpieczenia w NFZ w postaci papierowego formularza E111, pobrało prawie 76 tysięcy osób.
Od 1 stycznia 2011 roku, czyli od dnia, gdy papierowy formularz został zastąpiony plastikowym EKUZ, Zachodniopomorski Oddział  Funduszu wydał 734 tysiące kart.

Widoczny na stronie internetowej rysunek to jedna z prac powstałych w ramach projektu Akademii NFZ „EKUZ na podróże małe i duże”, który był realizowany w 2013 roku. W Zachodniopomorskim Oddziale NFZ odbyły się wtedy warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. Dzięki ich wyobraźni EKUZ nabrał barw.  

Zobacz więcej:
•    Poradnik wakacyjny zagraniczny – pobierz plik
•    Informacje o EKUZ na stronie internetowej ZOW NFZ – otwórz link
•    Informacja o warsztatach plastycznych dla dzieci i młodzieży w ramach projektu Akademii NFZ  - otwórz link do informacji

Biuro Prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności