Drukuj

e-recepta

E-recepta – element cyfryzacji w ochronie zdrowia. Pilna informacja dla lekarzy i podmiotów leczniczych

16.05.2019

Uwaga! 31 grudnia 2019 roku upływa ostateczny termin na wdrożenie e-recepty przez podmioty lecznicze i lekarzy!
Od 1 stycznia  2020 roku w aptekach realizowane będą wyłącznie recepty wystawione elektronicznie!
W 2019 roku wszystkie szpitale, przychodnie, poradnie, izby przyjęć oraz pozostałe podmioty, w których wystawiane są recepty, mają obowiązek zarejestrować się w systemie e-zdrowie, na platformie P1. Tylko dzięki temu lekarze będą mogli wystawiać pacjentom recepty elektroniczne. Ostateczny termin na wdrożenie e-recepty przez podmioty lecznicze i lekarzy upływa 31 grudnia 2019 roku. Od 1 stycznia  2020 roku w aptekach realizowane będą wyłącznie recepty wystawione elektronicznie!

Wyjatki: recepta proauctore, pro familiae, transgraniczna, dla NN, weterynaryjna, import docelowy - te recepty to forma papierowa, ale tylko do 2025 roku. E-recepta obejmuje wszystkie leki zarówno refundowane jak i nierefundowane - otwórz link do informacji na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej.

Placówka lecznicza i lekarz, aby wystawiać elektroniczne recepty, muszą dopełnić formalności związane z podłączeniem oprogramowania gabinetowego do systemu e-zdrowie (P1).

KALENDARIUM e-zdrowia
2018 – włączenie się do systemu e-zdrowie wszystkich aptek; gotowość realizacji e-recept;
2019 – włączenie się do systemu e-zdrowie placówek medycznych (i lekarzy!);
2020 – obowiązek wystawiania wyłącznie e-recept (recept eklektronicznych);
 

 Zobacz więcej

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty. Dz.U. 2018 poz. 697 - otwórz link

 

 

Źródło: CSiOZ

Wszystkie aktualności