Drukuj

e-recepta

Konkurs „Lider e-zdrowia 2019”

02.08.2019

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia wspólnie z Gazetą Prawną ogłosiły konkurs dla środowiska medycznego pt. „Lider e-zdrowia 2019”. Najważniejszym jego celem jest upowszechnianie elektronicznych recept i zachęcenie personelu medycznego do ich wystawiania.  Lekarze, personel medyczny oraz podmioty lecznicze wystawiające najwięcej e-recept w okresie lipiec-wrzesień 2019 nagrodzeni zostaną statuetkami i tytułem „Lider e-zdrowia 2019”, a wszystko podczas uroczystej gali połączonej z konferencją merytoryczną dla branży. Organizatorzy pozyskali też partnerów do promocji tego przedsięwzięcia. Wśród nich jest Narodowy Fundusz Zdrowia.

Konkurs „Lider e-zdrowia 2019” otwórz link      

E-recepta w województwie zachodniopomorskim

W marcu 2019 roku informowaliśmy, że elektroniczne recepty w Zachodniopomorskiem wystawia 29 podmiotów. Zatrudnieni w nich lekarze od początku roku do końca lutego wystawili prawie 3 300 e-recept: najwięcej, 2758, Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Świnoujściu; na drugim miejscu SPZOZ w Golczewie – 221 recept, na trzecim - lekarz medycyny Adam Winnicki z NZOZ w Dębnie.

W kwietniu informowaliśmy, że już 53 podmioty lecznicze otrzymały certyfikat uprawniający do wystawiania e-recept. Lekarze wystawili ich prawie 11 tys. dla ponad 3 tys. pacjentów.
Także w kwietniu Zachodniopomorski Oddział NFZ rozpoczął oznaczanie gabinetów lekarskich, w których e-recepty są wystawiane. Pierwsza naklejka trafiła do NZOZ Przychodnie Medycyny Rodzinnej Szafera w Szczecinie, na drzwi gabinetu, w którym przyjmuje lekarz specjalista medycyny rodzinnej p. dr. Beata Wojtczak.

W maju do 116  wzrosła liczba lekarzy wystawiających elektroniczne recepty. To prawie 3 razy więcej niż w kwietniu. Placówek, w których pacjent może otrzymać e-receptę, było 31 – trzy razy więcej niż np. w marcu. Od chwili, gdy Zachodniopomorskie zostało objęte systemem e-zdrowia, czyli od początku roku, lekarze wystawili 53 tys. e-recept. 
Również w maju pierwsze e-recepty zaczęli wystawiać lekarze z regionu koszalińskiego – do pacjentów trafiło ich 3 tysiące. Do systemu dołączyli: ZOZ "Zdrowie" S.C. Krystyna Dmochowska, Józef Dmochowski z Barwic (2026 e-recept), NORDMEDIC S.C. ze Złocieńca (524), Niepubliczny Specjalistyczny ZOZ "No" S.C. Bożena i Mariusz Hrymniak ze Sławna (294). Do wystawiania e-recept przymierzały: Medison w Koszalinie, koszaliński ZOZ Zespół Lekarza Rodzinnego "Elkap" Przemysław Zieliński, Krystian Zieliński; NZOZ "Będzino” Małgorzata Gasińska Stanisław Celmer z Będzina oraz Zespół Opieki Zdrowotnej w Polanowie.

Do końca maja ponad 130 lekarzy w 35 placówkach wystawiło  72 tys. e-recept Najwięcej, ponad 28 tysięcy, wystawili swoim pacjentom: NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej W. Fabian, Szczecin; Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Świnoujściu – prawie 22 tys. e-recept oraz Przychodnie Medycyny Rodzinnej Szafera w Szczecinie – prawie 8,5 tysiąca.

Od początku roku do końca czerwca 189 lekarzy wystawiło 116,5 tys. recept.  Przychodni, w których pacjenci mogli je otrzymać było w czerwcu  64 – prawie dwa razy więcej niż w maju. Od początku roku do czerwca elektroniczne recepty otrzymało na swoje konta 26 tysięcy pacjentów. To najwięcej wśród województw, które wydawanie e-recept rozpoczęły w tym roku!

Na koniec lipca liczba wystawionych od początku roku elektronicznych recept wynosi 225 tys. i jest prawie dwukrotnie wyższa niż w czerwcu (116 tys.)  Rekordowy jest wzrost liczby lekarzy, którzy weszli do e-systemu: obecnie jest ich 340 (w czerwcu 189).  Obecnie Pacjenci mogą otrzymać e-recepty w 133 placówkach, w 47 różnych miejscowościach. To także duża zmiana -  w czerwcu placówek i miejscowości było dwa razy mniej.
Najwięcej recept w województwie wystawiają:  NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej Wiesława Fabian ze Szczecina (78 723),  Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska ze Świnoujścia (23 745), Przychodnie Medycyny Rodzinnej Szafera ze Szczecina (15 761), Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Stargardzie (15 015) oraz NZOZ "Przychodnia Rodzinna" Grzegorz Bajerowicz z Łobza (11 592). Złota piątka wystawiła 64% wszystkich elektronicznych recept, jakie otrzymali pacjenci od początku roku.
Region koszaliński, który w maju przyłączył się do systemu z 2,8 tys. e-recept na początku, do końca lipca wystawił ich 8 razy więcej, bo 22,4 tys. Skok liczby podmiotów, w których pacjenci mogą dostać e-recepty, też jest spektakularny: liczba placówek wzrosła z 7 w czerwcu, do 35 w lipcu!

Od 1 stycznia 2020 roku lekarze będą wystawiać wyłącznie e-recepty (wyjątki-otwórz link). Informacje, jakoby wiek był dla lekarza barierą w korzystaniu z e-systemu, nie znajdują potwierdzenia. Najstarszy w Polsce lekarz, który wystawił e-receptę, ma 88 lat. 13 proc. wszystkich e-recept wystawiają lekarze w wieku 61-70 lat.  Zaskakuje natomiast słaba aktywność młodych lekarzy (21-40 lat), którzy, jak dotąd, wystawili zaledwie 17 proc. wszystkich e-recept.

Biuro Prasowe ZOW NFZ

 Zobacz zakładkę Dla świadczeniodawcy/ e-recepta - otwórz link

 

Wszystkie aktualności