Drukuj

Co nowego w przychodniach, szpitalach

Nowe poradnie, urządzenia, bloki operacyjne, oddziały, niezwykłe operacje, sukcesy lekarzy - co nowego wydarzyło się w szpitalach w ostatnich miesiącach

21.07.2017
 
Nowe poradnie specjalistyczne w Świnoujściu i Międzyzdrojach
Szpital Miejski w Świnoujściu otworzył  w maju trzy poradnie specjalistyczne: gruźlicy i chorób płuc, chirurgii dziecięcej oraz poradnię ginekologiczno-położniczą w Międzyzdrojach. Ich umowy z Zachodniopomorskim Oddziałem NFZ obowiązują do końca czerwca 2018 roku.
Zobacz więcej:

Niezwykła operacja endoprotezoplastyki stawu biodrowego w Zdunowie
Lekarze ze Zdunowa wszczepili endoprotezę 92-letniej kobiecie, która z przyczyn religijnych nie wyraziła zgody na transfuzję krwi. Aby zmniejszyć ryzyko związane z operacją, wykorzystano najnowocześniejsze środki z zabezpieczeniem w postaci tzw. autotransfuzji oraz ostrzyknięcia kwasem traneksamowym, żeby krwawienie w operowanym miejscu było jak najmniejsze.
Zobacz więcej

Nowy blok operacyjny w Przyjaznym Szpitalu w Połczynie Zdroju
W połczyńskim szpitalu zakończono wyposażanie nowo wybudowanego bloku operacyjnego. Blok składa się z dwóch sal operacyjnych i sali wybudzeń; jest tu również stanowisko do monitorowania stanu pacjenta oraz pokój lekarski. Przy bloku jest winda. Na przebudowę części budynku i dostosowanie go do potrzeb inwestycji powiat pożyczył 2,4 mln zł; spółka, która zarządza szpitalem - wyłożyła 900 tys. złotych na wyposażenie bloku operacyjnego.
Zobacz więcej

Nowoczesny rezonans w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie
Nowy rezonans, 3 - teslowy MRI,  jest szybszy i dokładniejszy niż jego poprzednik, ma nowe sekwencje i zasięg, skraca czas badania, jest stosowany także w diagnostyce onkologicznej. Podstawowe badanie głowy, które do tej pory trwało 30 minut, dzięki nowemu urządzeniu potrwa dwa razy krócej;   badanie brzucha można będzie wykonać w ciągu 20 - 30 minut, zamiast godziny,  jak do tej pory.  Inwestycja, wraz z remontem i adaptacją pomieszczeń, została sfinansowana z  programu ministerialnego oraz środków urzędu marszałkowskiego.
Zobacz więcej

Nowy Oddział Dzienny Chemioterapii i Pracownia Leku Cytotoksycznego w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie
Oddział dzienny chemioterapii wyposażony jest w 15 nowoczesnych łóżek przeznaczonych do hospitalizacji jednodniowej, punkt pobierania krwi, gabinet EKG, gabinet zabiegowy, gabinety konsultacji lekarskich oraz zaplecze dla chorych i ich bliskich. Przy oddziale znajduje się Pracownia Leku Cytotoksycznego, która na bieżąco przygotowuje preparaty dla pacjentów. Oddział powstał dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miejskiego w Koszalinie, Urzędu Miejskiego w Mielnie oraz Urzędu Marszałkowskiego. Koszt modernizacji pomieszczeń wraz z wyposażeniem wyniósł ponad 2,5 miliona złotych. Koordynatorem oddziału został doświadczony lekarz onkolog kliniczny Mariusz Kwiatkowski.
Zobacz więcej

Dzięki ortopedom z PSK1 w Szczecinie wiadomo już, co się dzieje na styku kości i implantu
Specjaliści ze Szpitala Klinicznego nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie opracowali badanie, które pozwala stwierdzić, czy wszczepiony implant kości się przyjął (wgoił) i czy nie ma nawrotu nowotworu. Jest to metoda badania obrazowego tomografii w połączeniu z badaniem metabolizmu tkanki kostnej; pozwala stwierdzić, co się dzieje na styku kości i implantu.
Zobacz więcej

W Szpitalu Klinicznym nr 2 na Pomorzanach po raz pierwszy w Szczecinie wykonano zabieg wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej
W Klinice Urologii i Onkologii Urologicznej Szpitala Klinicznego nr 2 na szczecińskich Pomorzanach wykonano pierwszy w Szczecinie zabieg wszczepienia mężczyźnie sztucznego zwieracza cewki moczowej. Nietrzymanie moczu jest zwykle następstwem chirurgicznego usunięcia nowotworu lub radioterapii w radykalnym leczeniu raka prostaty. Lekarze z Pomorzan szkolili się w Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej

Biuro Prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności