Drukuj

Co nowego w przychodniach, szpitalach

W szpitalu pediatrycznym w Zdrojach rusza SOR - Szpitalny Oddział Ratunkowy

30.04.2018

Od wtorku, 1 maja, w szpitalu pediatrycznym w Zdrojach, dwa miesiące wcześniej niż planowano, ruszy całodobowy, Szpitalny Oddział Ratunkowy. 14-to łóżkowy nowoczesny SOR będzie funkcjonował w tym samym miejscu, co obecna Izba Przyjęć i na jej bazie. Na dachu pawilonu, w którym znajdują się także inne oddziały szpitalne, jest lądowisko dla śmigłowców.

SOR w Zdrojach to dziewiąty w województwie szpitalny oddział ratunkowy. W samym Szczecinie są jeszcze trzy: w szpitalu wojewódzkim przy ul. Arkońskiej, w Szpitalu Klinicznym nr 1 przy Unii Lubelskiej oraz w Zdunowie. Dwa ostanie dysponują również lądowiskami.

Aneks do umowy na ten zakres świadczeń gwarantowanych został podpisany 27 kwietnia w siedzibie Zachodniopomorskiego Oddziału Funduszu. Wcześniejsze o dwa miesiące podpisanie umowy i uruchomienie oddziału ratunkowego możliwe było dzięki staraniom i woli współpracy wielu osób. Na SOR wraz z lądowiskiem przeznaczono środki publiczne w wysokości 10,5 mln zł.

Pozostałe Szpitalne Oddziały Ratunkowe udzielają całodobowo świadczeń w Choszcznie, Gryficach, Koszalinie, Stargardzie i Szczecinku. Lotnicze Pogotowie wykorzystuje lądowiska w Gryficach, Koszalinie i Szczecinku oraz przy szpitalach nieposiadających SOR-u: w Świnoujściu i Wałczu.  

Ostatni, wpisany do Planu Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego Województwa Zachodniopomorskiego SOR - w Drawsku Pomorskim, ma ruszyć, zgodnie z planem, 1 lipca 2018 roku.

Zobcza więcej:

Biuro Prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności