Drukuj

Co nowego w przychodniach, szpitalach

W Szczecinie można usunąć zaćmę bez kolejki. Szpital Kliniczny nr 2 na Pomorzanach czeka na pacjentów.

24.07.2018

Dzięki dodatkowym środkom finansowym z Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ oraz nowej organizacji przejęć w Szpitalu, osoby kwalifikujące się do zabiegu usunięcia zaćmy nie muszą już czekać w kolejce. W dwóch klinikach okulistycznych na szczecińskich Pomorzanach pacjenci są obsługiwani na bieżąco. 

Szpital Kliniczny na Pomorzanach informuje, że na zabieg usunięcia zaćmy czeka obecnie 20 osób, a pierwszy wolny termin przypada jeszcze w lipcu tego roku. Operacje zaćmy przeprowadza pięciu lekarzy specjalistów chorób oczu. Miesięcznie może tu być przyjętych 160 pacjentów.

Na wizytę kwalifikującą do zabiegu trzeba mieć skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, tj. takiego, który pracuje w ramach umowy z NFZ. Jeśli po zabiegu nie ma powikłań i przeciwwskazań, pacjent może wrócić do domu tego samego dnia. Skuteczność zabiegu oceniania jest podczas wizyty kontrolnej, która ma miejsce nie wcześniej niż 14 dni po operacji. Lekarze podkreślają, że kontrola jest niezbędna, by ocenić efekt zabiegu, a zrobić to może wyłącznie specjalista chorób oczu. Po zabiegu pacjent otrzymuje również listę zaleceń, których musi przestrzegać, by leczenie zakończyło się sukcesem.  
Zaćma dotyka głównie osoby po 65. roku życia. Wśród pacjentów przeważają kobiety. W klinice na Pomorzanach, z powodu zaćmy, leczone są także dzieci, choć takich przypadków jest stosunkowo niewiele - około kilkunastu rocznie.
Już w 2017 roku kolejki do zabiegów usunięcia zaćmy uległy w województwie zachodniopomorskim znacznemu skróceniu. Było to możliwe dzięki dodatkowym środkom w wysokości 5 mln 600 tys. złotych otrzymanym w lutym, sierpniu i wrześniu. Przeznaczono je na  zoperowanie 2 300 pacjentów co pozwoliło na rozładowanie kolejek, głównie w tych podmiotach, które dysponują wystarczającą liczbą lekarzy specjalistów. W sumie za usunięcie zaćmy u 13,5 tysiąca pacjentów Zachodniopomorski Oddział NFZ zapłacił w 2017 roku 33 mln złotych.

Biuro Prasowe ZOW NFZ

Zobacz więcej:

Wszystkie aktualności