Badania kliniczne mogą być dla wielu chorych nową szansą na leczenie. Udział w nich jest dobrowolny, koszty badanych leków, specjalistycznych badań i opieki lekarskiej ponosi sponsor badania, który finansuje również skutki ewentualnych działań niepożądanych. Pacjent może w każdej chwili zakończyć udział w badaniu, a rezygnacja nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji.
Te i inne prawa pacjenta przystępującego do badania klinicznego nad przyszłym lekiem, a także informacje związane ze standardami, procedurami i wymaganiami badań klinicznych – to nowy obszar wiedzy udostępniony w jednym miejscu w Internecie. Na stronie pacjentwbadaniach.pl można znaleźć wyjaśnienie, czym jest badanie kliniczne i jakie wymagania powinno spełniać, informacje o prawach pacjenta przystępującego do badań, o tym, jak powstaje badany lek, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Instrukcje korzystania z zagranicznych baz badań klinicznych zostały tu opisane w języku polskim.
Projekt portalu powstał przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, w ramach Programu Rozwoju Biotechnologii koordynowanego przez Polski Fundusz Rozwoju. Patronat honorowy objęło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Rzecznik Praw Pacjenta.
Zobacz więcej:
Biuro Prasowe ZOW NFZ
Wszystkie aktualności