Drukuj

Co nowego w przychodniach, szpitalach

Pacjent w badaniach klinicznych – internetowa baza wiedzy

22.11.2018

Badania kliniczne mogą być dla wielu chorych nową szansą na leczenie. Udział w nich jest dobrowolny, koszty badanych leków, specjalistycznych badań i opieki lekarskiej ponosi sponsor badania, który finansuje również skutki ewentualnych działań niepożądanych. Pacjent może w każdej chwili zakończyć udział w badaniu, a rezygnacja nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji.   
Te i inne prawa pacjenta przystępującego do badania klinicznego nad przyszłym lekiem, a także informacje związane ze standardami, procedurami i wymaganiami badań klinicznych – to nowy obszar wiedzy udostępniony w jednym miejscu w Internecie. Na stronie pacjentwbadaniach.abm.gov.pl można znaleźć wyjaśnienie, czym jest badanie kliniczne i jakie wymagania powinno spełniać, informacje o prawach pacjenta przystępującego do badań, o tym, jak powstaje badany lek, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Instrukcje korzystania z zagranicznych baz badań klinicznych zostały tu opisane w języku polskim.

Projekt portalu powstał przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, w ramach Programu Rozwoju Biotechnologii koordynowanego przez Polski Fundusz Rozwoju. Patronat honorowy objęło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Rzecznik Praw Pacjenta.

Zobacz więcej:

  • Portal pacjentwbadaniach.abm.gov.pl – otwórz link
  • Rynek zdrowia, MZ: rusza kampania informacyjna "Pacjent w badaniach klinicznych" - otwórz link

Biuro Prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności