logo

Pilne Zachodniopomorskie: SzczepimySię! Szczepienie na Netto Arenie – zamiast w szpitalu na Pomorzanach Szczepienie przeciwko COVID-19 - ważne informacje Ministerstwa Zdrowia 989 - całodobowa infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 Zamknij

Dla pacjenta

Drukuj

Co nowego w przychodniach, szpitalach

Pilotażowy program trombektomii mechanicznej w leczeniu udaru niedokrwiennego realizować będzie w naszym województwie Szpital Kliniczny nr 1 w Szczecinie

08.05.2019

Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski poinformował o dołączeniu dziesięciu nowych ośrodków do realizatorów programu pilotażowego trombektomii mechanicznej w leczeniu udaru niedokrwiennego. W województwie zachodniopomorskim program realizować będzie Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. Prof. Tadeusza Sokołowskiego w Szczecinie.  Nowe ośrodki wejdą do pilotażu od lipca 2019 roku.

Program został zainicjowany w listopadzie ubiegłego roku. Początkowo do pilotażu weszło 7 wyspecjalizowanych ośrodków, które w okresie od stycznia do marca przeprowadziły 168 zabiegów. Już przy starcie pilotażu minister zdrowia zapowiedział jego rozszerzenie. Zarówno Ministerstwu Zdrowia, jak i specjalistom zależało, by dostęp do pilotażu zapewnić wszystkim województwom.

Choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym udary mózgu, są pierwszą przyczyną zgonów Polaków. Rocznie w Polsce dochodzi do około 60 tys. udarów mózgu, z czego około 80% to udary niedokrwienne. Dla pewnej grupy pacjentów najskuteczniejszą metodą leczenia udaru niedokrwiennego, która pozwala uniknąć powikłań, jest trombektomia mechaniczna. Polega ona na mechanicznym usunięciu skrzepu z naczynia. Istotne jest, by ten zabieg odbył się w ciągu 8 godzin od wystąpienia udaru, co wymaga szybkiej diagnostyki i przekazania pacjenta do odpowiedniej jednostki, która może taki zabieg wykonać. 

Na świecie na 1 mln populacji do trombektomii mechanicznej kwalifikuje się rocznie ok. 100 pacjentów. Ministerstwo Zdrowia szacuje, że w Polsce będzie to 5% chorych z udarem niedokrwiennym, czyli ok. 4 tys. pacjentów w skali roku.

Zobacz komunikat Ministerstwa Zdrowia – otwórz link do informacji

Biuro prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności