Drukuj

Co nowego w przychodniach, szpitalach

Drawsko Pomorskie - kompleksowa opieka nad pacjentem po zawale serca

02.10.2019

Drawskie Centrum Specjalistyczne dokonało uroczystego otwarcia Dziennego Oddziału Rehabilitacji, symbolicznie w ten sposób inicjując realizację programu KOS-Zawał - Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca. To drugi w województwie, po Szpitalu Klinicznym nr 2 na Pomorzanach w Szczecinie,  ośrodek realizujący ten zakres świadczeń.

Pacjent z zawałem, który trafi na kardiologię interwencyjną do Drawska, ma zapewnione w ramach programu wszystkie świadczenia diagnostyczne i lecznicze, w tym rehabilitację kardiologiczną, a także pomoc psychologa oraz edukację na temat czynników ryzyka chorób serca. Szczegółowy plan leczenia oraz  terminy kolejnych badań i wizyt otrzymuje podczas wizyty kontrolnej, koordynującej proces leczenia. Opieka nad pacjentem w ramach programu sprawowana jest przez 12 miesięcy – jest to czas optymalny, by osiągnąć założone programem cele, m.in. modyfikację stylu życia pacjenta i zmianę jego nawyków żywieniowych.  

Program obejmuje wszystkie świadczenia w zakresie kardiologii lub kardiochirurgii, związane z zawałem serca: interwencyjne leczenie zawału mięśnia sercowego oraz - jeśli jest taka potrzeba - leczenie kardiochirurgiczne, elektroterapię (wszczepienie rozrusznika - urządzenia stymulującego pracę serca), kompleksową rehabilitację kardiologiczną - w trybie dziennym lub stacjonarnym oraz ambulatoryjną kardiologiczną opiekę specjalistyczną. Świadczenia rehabilitacji kardiologicznej w oddziale stacjonarnym zapewnia, na podstawie umowy na podwykonawstwo, Szpital Specjalistyczny MSWiA w Złocieńcu oraz Uzdrowisko w Kamieniu Pomorskim.

Wprowadzenie skoordynowanej i kompleksowej opieki kardiologicznej po zawale mięśnia sercowego, opartej na wdrożeniu leczenia interwencyjnego, kardiochirurgicznego oraz wczesnej rehabilitacji kardiologicznej i monitorowaniu w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej wskaźników dotyczących jakości opieki nad pacjentem, ma na celu zapewnienie właściwego postępowania terapeutycznego i właściwą kontrolę czynników ryzyka. Wszystko to ma obniżyć odsetek śmiertelności odległej pacjentów po zawale. Dzięki monitorowaniu przebiegu ich zdrowienia, kontroli, zaleceniom, edukowaniu i zachęcaniu pacjenta i jego rodziny do współpracy i wyboru zdrowego trybu życia,  udaje się podtrzymać sukces osiągnięty dzięki kardiologii inwazyjnej.

Zobacz więcej

  • KOS-Zawał, Kompleksowa Opieka nad Pacjentem po Zawale Serca - otwórz link
  • Uroczyste otwarcie Dziennego Ośrodka Rehabilitacji Kardiologicznej - otwórz link 
  • Ruszył Oddział Dzienny Rehabilitacji Kardiologicznej w Drawskim Centrum Specjalistycznym - otwórz link

 

 

Wszystkie aktualności