Co nowego w przychodniach, szpitalach
Nowy program lekowy dla chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C
Nowy program leczenia przewlekłego zapalenia WZW typu C, czyli terapia bezinterferonowa realizowany jest w województwie zachodniopomorskim przez świadczeniodawców, którzy mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, tj. przez Wojewódzki Szpital Zespolonym przy ul. Arkońskiej w Szczecinie, Szpital Wojewódzki przy ul. Chałubińskiego w Koszalinie oraz w Szpital Wojskowy przy ul. Kołobrzeskiej w Wałczu. Do programu kwalifikowane są osoby dorosłe, u których stwierdzono przeciwskazania do leczenia interferonem lub nietolerancję wcześniejszej terapii interferonem.
Specjaliści podają, że terapia bez użycia interferonu jest skuteczna w 90-100%, niezależnie od stopnia zaawansowania choroby; powoduje też mniej skutków ubocznych. Przeciwko HCV nie ma szczepionki, chorobę można jednak leczyć. Szanse na wyleczenie rosną, jeśli zakażenie HCV zostanie wykryte wcześnie.
Pacjenci z zakażeniem wątroby typu C kierowani są do leczenia na podstawie skierowań z poradni chorób zakaźnych. Do poradni specjalistycznej kieruje z kolei lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub inny lekarz specjalista.
Zobacz więcej:
Głos Szczeciński. Z zakażenia wątroby wirusem typu C można się wyleczyć. Najnowsze leki są refundowane
Kurier Szczeciński - Skuteczna walka z WZW C
Biuro Prasowe ZOW NFZ
Wszystkie aktualności