Drukuj

Co nowego w przychodniach, szpitalach

Wzmożone testowanie w kierunku HIV - w dniach 20-27 listopada 2015r.

19.11.2015

Codziennie w dni powszednie, od piątku 20 do 27 listopada 2015 r., w godzinach 15.15-19.15 można zrobić w Szczecinie bezpłatne, anonimowe testy w kierunku HIV. Testy będą wykonywane w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostyczny WSSE przy ul. Wojska Polskiego 160 (budynek Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie), tel. 91 486 00 25.
Wzmożone testowanie w kierunku HIV poprzedza obchody Światowego Dnia AIDS, przepadające na 1 grudnia.

Podczas wizyty można skorzystać również z możliwości profesjonalnej rozmowy z doradcą, ukierunkowanej na indywidualne oszacowanie ryzyka zakażenia oraz zachowania profilaktyczne minimalizujące to ryzyko.

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w Szczecinie w ciągu roku czynny jest:

  • w poniedziałki i środy, w godz. 15.15-19.15 oraz
  • w piątki, w godz. 15.15- 17.15;

tel. 91 486 00 25 (czynny w godz. pracy Punktu)

                  

WARTO PAMIĘTAĆ

  • O zakażeniu można się dowiedzieć tylko robiąc test w kierunku HIV. Osoby zakażonej nie rozpozna się po wyglądzie. Można wiele lat żyć z zakażeniem HIV i nie zachorować na AIDS pod warunkiem, że wie się o zakażeniu.
  • Wirus HIV przenosi się przez krew, kontakty seksualne i drogą wertykalną, tj. z zakażonej matki na dziecko (w czasie ciąży, podczas porodu, karmienia piersią).
  • Komary i inne owady nie przenoszą zakażenia HIV. Również zwierzęta domowe nie są źródłem i nie przenoszą zakażenia.
  • Nie można ulec zakażeniu HIV przez kontakt ze łzami, śliną i potem osoby zakażonej wirusem HIV. Korzystanie ze wspólnej toalety, basenu, sprzętów kuchennych nie stanowi ryzyka przeniesienia zakażenia. Bezpieczne jest również przytulanie osoby zakażonej, wspólne mieszkanie, praca, zabawa.

Można uniknąć zakażenia HIV, m.in. poprzez:

  • Zachowanie wierności partnerowi i wymaganie wierności od partnera. Przypadkowe kontakty seksualne są ryzykowne! Każdy nowy partner może być zakażony HIV.
  • Używanie tylko własnych przyborów kosmetycznych, np. żyletek, sprzętu do depilacji. Wykonywanie zabiegów kosmetycznych i tatuaży tylko w specjalistycznych gabinetach z użyciem jednorazowego, sterylnego sprzętu.
  • Właściwe używanie prezerwatywy podczas kontaktów seksualnych - co znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV i innych chorób przenoszonych drogą seksualną.
  • Odpowiedzialne zachowania! Należy pamiętać, że alkohol, narkotyki i inne środki psychoaktywne zmniejszają krytycyzm w zakresie odpowiedzialności za zachowania w tym także seksualne.

 

Zobacz więcej

o badaniach w kierunku HIV dla kobiet w ciąży

 

Źródło: Oddział Epidemiologii WSSE w Szczecinie

Wszystkie aktualności