Drukuj

Co nowego w przychodniach, szpitalach

Zachodniopomorskie osiąga wskaźniki założone w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych

20.02.2015

Onkolodzy z Polskiego Towarzystwa Onkologicznego pod kierownictwem prof. Jacka Fijutha informują, że województwo zachodniopomorskie, jako jedno z trzech w Polsce, osiągnęło w dostępie do świadczeń radioterapii wskaźniki zbliżone do zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). W Polsce, wskaźniki założone w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych, osiągnęły też województwa: warmińsko-mazurskie i śląskie (dane z 2012 roku).

 

Onkolodzy podkreślają, że system opieki nad pacjentami onkologicznymi w Polsce jest w poszczególnych województwach zróżnicowany pod względem dostępności do świadczeń z zakresu onkologii i uzależniony od wielu czynników organizacyjnych, finansowych i zasobów kadrowych, w szczególności lekarzy onkologów oraz radioterapeutów.

 

Zachodniopomorski OW NFZ od 2009 roku finansuje wszystkie rozpoznania onkologiczne

 

W 2013 roku za diagnostykę i leczenie chorób nowotworowych Oddział zapłacił 268,5 mln zł, z czego szpitalom 253,7 mln zł. Finasowanie świadczeń onkologicznych w trybie ambulatoryjnym kosztowało 14,7 mln złotych.

 

W roku 2014 diagnostyka i leczenie wszystkich rozpoznań onkologicznych kosztowały o 13 mln więcej niż w roku poprzednim, i wyniosły 281,5 mln zł. Samo leczenie szpitalne było droższe o prawie 11 mln w porównaniu do roku 2013, natomiast świadczenia diagnostyczne i lecznicze wykonywane w trybie ambulatoryjnym kosztowały o 2,5 mln zł więcej, co dało 17,2 mln złotych.

 

W kontraktach na 2015 rok na wszystkie rozpoznania w leczeniu onkologicznym przeznaczano 324, 5 mln zł.

 

 

Biuro Prasowe ZOW NFZ

 

 

Zobacz więcej na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Onkologicznego http://www.pto.med.pl/:

  • Strategia walki z rakiem. Polska 2015-2024. Publikacja Polskiego Towarzystwa Onkologicznego
  • Obecny stan zwalczania nowotworów w Polsce 2015-2024. Publikacja Polskiego Towarzystwa Onkologicznego
Wszystkie aktualności