logo

Pilne Zachodniopomorskie: SzczepimySię! Szczepienie na Netto Arenie – zamiast w szpitalu na Pomorzanach Szczepienie przeciwko COVID-19 - ważne informacje Ministerstwa Zdrowia 989 - całodobowa infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 Zamknij

Dla pacjenta

Drukuj

Co nowego w przychodniach, szpitalach

31 maja – Światowy Dzień bez Tytoniu

29.05.2015

Palenie tytoniu to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w Polsce. Co prawda liczba palaczy, zarówno wśród dorosłych jak i dzieci i młodzieży maleje, ale palenie nadal deklaruje 28% dorosłych mężczyzn i 19% dorosłych kobiet, a co dziesiąty 15-to latek, zarówno chłopak jak i dziewczyna, to także palacze.
Co 6 sekund umiera na świecie z powodu palenia jedna osoba. W Polsce z powodu chorób odtytoniowych umiera co roku ponad 50 tysięcy ludzi, z czego połowa - z powodu nowotworów.
Rzucenie palenia to najlepsze, co można zrobić dla swojego zdrowia! Na bierne palenie narażone jest całe otoczenie palacza - wszyscy są zmuszeni wdychać te same trujące i rakotwórcze substancje, co osoby palące. Szacuje się, że w wyniku chorób spowodowanych biernym paleniem w Polsce umiera co roku około 2000 osób. Palacze nie oszczędzają nawet dzieci! Co dziesiąty z nich przyznaje, że pali w tych samych pomieszczeniach, w których przebywają jego pociechy. Oznacza to, że codziennie kilka milionów dzieci jest narażonych na kontakt z toksycznymi substancjami zawartymi w dymie tytoniowym.

 

Ministerstwo Zdrowia namawia: Zrób pierwszy krok!


Biuro prasowe ZOW NFZ


Zobacz
Kodeks walki z rakiem. Nie pal; jeśli już palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących
Prewencja pierwotna nowotworów. Jak rzucić palenie.

Papierosy pożerają żywcem Ciebie i Twoje dziecko

 

Wszystkie aktualności