Drukuj

Co nowego w przychodniach, szpitalach

Województwo zachodniopomorskie oferuje sprawną służbę zdrowia. W najnowszym rankingu zajmujemy drugie miejsce!

31.10.2016

Indeks Sprawności Ochrony Zdrowia 2016 to trzecie już z rzędu opracowanie przygotowane przez firmę doradczą PwC. Zespół oceniał działania polskiego systemu opieki zdrowotnej, opierając się na Indeksie wydanym w latach 2014 i 2015, analizując doświadczenia międzynarodowe, korzystając z danych NFZ, GUS i Państwowego Zakładu Higieny oraz w oparciu o ankiety wypełnione przez pacjentów i badania prowadzone przez autorów indeksu.

Autorzy wykorzystali stosowane na świecie mierniki sprawności systemu (health system performance measures – HSPM).

Indeks uwzględnia 41 wskaźników, określających skuteczność ochrony zdrowia w trzech obszarach (osiach): poprawa stanu zdrowia mieszkańców, efektywna gospodarka finansowa oraz jakość konsumencka opieki zdrowotnej. Celem raportu jest wskazanie na mocniejsze i słabsze strony systemu opieki zdrowotnej w poszczególnych regionach kraju.
Województwo zachodniopomorskie zajmuje drugie w kraju miejsce w dwóch kategoriach:  poprawa stanu zdrowia mieszkańców oraz jakość ochrony zdrowia.
W tej edycji po raz pierwszy podano ogólny ranking województw z uwzględnieniem względnych wag nadanych w poszczególnych obszarach, i tutaj województwo zachodniopomorskie jest na drugim miejscu -  wyprzedza nas jedynie województwo świętokrzyskie.
Pierwszy raport powstał w roku 2014; była to pierwsza próba syntetycznej oceny sposobu działania systemu ochrony zdrowia w Polsce. W roku 2015 przygotowano drugą edycję raportu.
W 2016 roku opublikowany został trzeci indeks,  i w tej edycji po raz pierwszy można skorzystać z porównywarki województw -  interaktywnego narzędzia dostępnego online.

Projekt jest  realizowany w okresach cyklicznych i uzupełniany o dodatkowe obszary. 

Biuro prasowe ZOW NFZ

Zobacz więcej

•    Indeks Sprawności Ochrony Zdrowia 2016, pobierz plik
•    Strona internetowa Indeksu Sprawności Ochrony Zdrowia 2016, otwórz link do informacji
•    Gazeta Prawna. Gdzie się żyje najzdrowiej?, pobierz plik
•    Rzeczpospolita. Służba zdrowia zdrowsza tylko w kilku regionach, pobierz plik
•    Głos Szczeciński. Czy nasza służba zdrowia jest sprawna. Sprawdź ranking, otwórz link do informacji 
•    Radio Szczecin. Ochrona zdrowia. Pomorze Zachodnie w czołówce rankingu, otworz link do informacji

Wszystkie aktualności