Badaniem w kierunku raka jelita grubego jest kolonoskopia. Usunięcie wykrytych w czasie badania polipów znacznie ogranicza ryzyko choroby. Bezobjawowy rak wykrywany jest u jednej osoby na 125 badanych.
Kolonoskopia umożliwia obejrzenie wnętrza jelita grubego przy użyciu giętkiego przyrządu wyposażonego w kamerę i źródło światła (kolonoskop). Jest to badanie bezpieczne, które w szczególnych przypadkach może się odbyć w znieczuleniu – wymagane są wtedy aktualne badania krwi.
Profilaktyczne badanie kolonoskopowe, wykonywane w ramach "Programu badań przesiewowych raka jelita grubego", adresowane jest do osób w wieku:
Kolonoskopię wystarczy zrobić raz w życiu. Dalsze postępowanie zależy od tego, czy badanie wykryje jakieś zmiany.
Badania profilaktyczne i usuwanie polipów w jelitach może znacząco obniżyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, a także uskutecznić leczenie nowotworów we wczesnym stadium rozwoju.
Do badań nie mogą być zakwalifikowane osoby z klinicznymi objawami istnienia raka jelita grubego oraz osoby, które miały badanie wykonane w ciągu ostatnich 10 lat. Pozostałe przeciwskazania do wykonania przesiewowej kolonoskopii, to zawał serca przebyty w ciągu ostatnich 3 miesięcy, ostra niewydolność krążeniowa lub oddechowa, ostra choroba zapalna jelit.
W przypadku ciężkich chorób przewlekłych, przed badaniem wskazana jest konsultacja z lekarzem prowadzącym.
W trakcie zapisu na badanie udzielane są niezbędne informacje dotyczące przygotowania do badania, jego przebiegu oraz środki do przygotowania jelita do badania.
Zobacz więcej