Badania w kierunku raka jelita grubego
Od 1 grudnia 2022 roku w województwie zachodniopomorskim realizowany jest przesiewowy program profilaktyki raka jelita grubego.
Rak jelita grubego stanowi obecnie drugą pozycję (po raku płuca) wśród wszystkich zapadalności na nowotwory w populacji polskiej i drugą w grupie onkologicznych przyczyn zgonów. Analiza krajowych trendów epidemiologicznych pochodzących z ostatnich 40 lat wskazuje, że nowotwór jelita grubego zajmuje bardzo wysokie miejsce, jeśli chodzi o częstość zapadalności u obu płci - drugie wśród kobiet i trzecie wśród mężczyzn. Jest więc jednym z najistotniejszych epidemiologicznie problemów w populacji, a także dużym wyzwaniem dla opieki zdrowotnej.
Celem badań jest wykrycie zmian błony śluzowej jelita grubego: polipów - gruczolaków, czyli nowotworów we wczesnej fazie rozwoju - są to zmiany potencjalnie całkowicie wyleczalne. Usunięcie polipów jest bezbolesne. Osoby ze zmianami większymi niż 15 mm będą kierowane do ich usunięcia w warunkach szpitalnych.
Celem programu jest zapewnienie spadku umieralności dzięki możliwości wykrywania wczesnych bezobjawowych postaci raka poprzez wykonanie kolonoskopii przesiewowej oraz spadek zapadalności - czyli liczby nowych nowotworów w przyszłości dzięki usuwaniu polipów w trakcie badania przesiewowego.
Kryteria kwalifikacji do programu. Osoby w wieku:
- 50-65 lat;
- 40-49 lat, które posiadają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.
Kryteriami wyłączenia z programu są:
- objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego;
- kolonoskopia wykonana w ostatnich 10 latach.
Do udziału w programie nie jest wymagane skierowanie. Akcję informacyjną o programie prowadzą świadczeniodawcy realizujący program.
Kwalifikacji do programu przeprowadza się poprzez przeprowadzenie ankiety.
Badanie w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) przysługuje każdemu pacjentowi, który nie ma do tego przeciwskazań medycznych.
Dostęp do badania w znieczuleniu ogólnym przysługuje pacjentom:
- po przebytych rozległych operacjach w obrębie jamy brzusznej, zwłaszcza operacjach ginekologicznych
- po niepełnych lub bardzo bolesnych badaniach endoskopowych jelita grubego w przeszłości,
- którzy zgłaszają u świadczeniodawcy duży lęk przed wykonaniem badania.
Świadczenie realizowane jest w trybie ambulatoryjnym.
Każde badanie podlega podsumowaniu, tj. wydaniu pacjentowi wyniku badania oraz wskazania dalszych zaleceń w zakresie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. W trakcie wizyty podsumowującej przeprowadzana jest z pacjentem ankieta po badaniu.
W przypadku wyniku prawidłowego konsultacja może odbyć się za pośrednictwem teleporady.