Wszystkie osoby, które aktualnie przebywają na terytorium Polski, mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej (np. leków) i badań sanitarno-epidemiologicznych (np. testów), które są związane ze zwalczaniem chorób, zakażeń i chorób zakaźnych, w tym COVID-19.
Zasady te dotyczą również osób, które nie posiadają:
Jakie koszty są pokrywane
Osoby, które nie posiadają uprawnień z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego, mają pokrywane z budżetu państwa takie koszty, jak:
Jakie procedury mogą być zastosowane
W celu zapobiegania oraz zwalczania zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzeniania się choroby COVID-19, wywołanej tym wirusem, osoby, podejrzane o zakażenie lub zachorowanie, narażone na zakażenie przez styczność z osobami zakażonymi, chorymi lub materiałem zakaźnym, obowiązkowo podlegają, m.in.:
Kiedy obowiązkowa hospitalizacja
Lekarz (ewentualnie felczer) stwierdza podejrzenie zachorowania lub chorobę COVID-19, wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Lekarz może, w tym przypadku, skierować pacjenta:
Lekarz zleca transport pacjenta do szpitala, w sposób, który uniemożliwia przeniesienie zakażenia na inne osoby. Podejmuje również decyzję o zakończeniu leczenia w ramach izolacji odbywanej
w warunkach domowych.
Kiedy obowiązkowa kwarantanna
Obowiązkowej kwarantannie podlegają osoby niemające objawów choroby, które:
Ile trwa obowiązkowa kwarantanna
Obowiązkowa kwarantanna trwa:
W uzasadnionych przypadkach, kwarantanna może być skrócona. Decyduje o tym państwowy inspektor sanitarny - właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu, w których ma być obowiązkowa kwarantanna lub inny upoważniony przez GIS.
Do czego mają prawo osoby ubezpieczone w UE lub EFTA, przebywające w Polsce
Osoby przebywające w Polsce, ubezpieczone w państwie UE lub EFTA, niezmiennie mają prawo do rzeczowych świadczeń zdrowotnych udzielanych przez świadczeniodawców, którzy mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zgodnie z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego państw członkowskich UE/ EFTA.
Zakres tego prawa zależy od charakteru pobytu danej osoby na terytorium RP oraz rodzaju dokumentu, jakim się dana osoba legitymuje. Najczęściej jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) lub Certyfikat Tymczasowo Zastępujący EKUZ. Potwierdzają one uprawnienia do niezbędnych świadczeń rzeczowych w trakcie pobytu, w innym państwie członkowskim niż państwo właściwe. Nie ma znaczenia czy z powodu wypadku, czy choroby zakaźnej. Lekarz dobiera świadczenia odpowiednie do powodów medycznych i czasu pobytu. Świadczenia udzielane są na zasadach, które obowiązują osoby ubezpieczone w państwie pobytu. Dlatego pacjent może zostać obciążony częścią kosztów zgodnie z prawem państwa, na terenie którego się znajduje. Mimo, że posiada kartę.
Gdzie więcej informacji
Więcej informacji o rodzajach dokumentów, które poświadczają prawo do udzielenia rzeczowych świadczeń zdrowotnych osobom ubezpieczonym w państwie członkowskim UE/EFTA (innym niż Polska) na stronie:
Informacje dla Świadczeniodawców dotyczące realizacji przepisów o koordynacji
Podstawa prawna
Wszystkie aktualności