Drukuj

Badania profilaktyczne

Profilaktyka CHUK - dla kobiet i mężczyzn w wieku 35, 40, 45, 50, 55 lat

30.10.2017

Kobiety i mężczyźni, którzy  w 2018 roku kończą  35, 40, 45, 50, 55 lat mogą do końca roku skorzystać z programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK). Adresowany jest on do osób obciążonych ryzykiem chorób układu krążenia, związanym z: paleniem tytoniu, nadciśnieniem tętniczym krwi, zaburzeniami gospodarki lipidowej, niską aktywnością ruchową, nadwagą i otyłością, upośledzoną tolerancją glukozy, nadmiernym stresem, nieracjonalnym odżywianiem się, wiekiem. Z programu mogą skorzystać osoby, u których dotychczas nie została rozpoznana choroba układu krążenia, i którzy w okresie ostatnich 5 lat nie mieli wykonanych badań w ramach profilaktyki CHUK u innych świadczeniodawców.

Świadczenia w ramach programu udzielane są bez skierowania, przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, do którego ubezpieczony jest zadeklarowany. Lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad dotyczący obciążeń rodzinnych (zawały serca, udary mózgu u ojca przed 55 r.ż., u matki przed 60 r.ż.), przyjmowanych leków hipotensyjnych, hipolipemizujących (satyna, fibrat), trybu życia (palenie papierosów, wykonywanie ćwiczeń fizycznych trwających powyżej 30 minut), mierzy ciśnienie tętnicze. Program obejmuje też ocenę BMI oraz kierowanie na badania biochemiczne: cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol LDL, trójglicerydy, glukozę na czczo.

W  trzecim kwartale 2017 roku Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia najlepiej był realizowany w powiatach: pyrzyckim (45,9%), choszczeńskim (45,76%) i wałeckim (41,24%). W podziale na powiaty najsłabiej w województwie wypadły: Świnoujście (24,31%, jest to miasto na prawach powiatu), powiat sławieński (31,08%) oraz kołobrzeski (31,16%).

W podziale na gminy najlepsze wyniki mają: Cedynia w powiecie gryfińskim (67,63%), Człopa w powiecie wałeckim (65,75%) i Moryń w powiecie gryfińskim (59,84%). Najniższy poziom realizacji jest w Świnoujściu (24,31%), w gminie Osina w powiecie goleniowskim (24,66%) oraz w gminie Ustronie Morskie w powiecie kołobrzeskim (24,91%).

 

Profilaktyka chorób układu krążenia (CHUK) - otwórz link do informacji na stronie internetowej ZOW NFZ

 

 

Biuro Prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności