Drukuj

Badania profilaktyczne

Kiosk profilaktyczny oraz stanowisko ds. profilaktyki i promocji zdrowia - w NFZ Szczecin

22.11.2021

W Sali Obsług Klientów Zachodniopomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie uruchomione zostało stanowisko ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz kiosk profilaktyczny - miejsce, w którym można samodzielnie zbadać  poziom ciśnienia, zmierzyć się, zważyć i sprawdzić swój indeksu BMI. Te najprostsze pomiary określają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne.

  • Pomiar ciśnienia tętniczego krwi pomaga wykryć nadciśnienie - nieleczone może doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii.
  • Indeks BMI, czyli poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie jest istotny, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą.

Wyniki pomiarów można wydrukować bezpośrednio w kiosku i przedstawić je obecnemu na Sali doradcy, który powie klientowi, jakie są normy wykonanych pomiarów. Doradca zaproponuje także udział w programach profilaktycznych lub skorzystanie z bezpłatnych diet, które na swoim portalu publikuje Akademia NFZ. Pomoże także klientowi założyć Profil Zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta.

Samoobsługowe kioski profilaktyczne są tak skonstruowane, że zapewniają prywatność. Mogą z nich korzystać również osoby z niepełnosprawnościami, w tym niedowidzące i na wózkach inwalidzkich.

Aby skorzystać z usługi doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczy

Kioski profilaktyczne i stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia są czynne w godzinach od 9:00 - 15:30, z półgodzinną przerwą o 12.30

Zespół Komunikacji Społecznej
Źródło: NFZ

Wszystkie aktualności