Badania profilaktyczne
Realizacja programów profilaktycznych. Marzec 2015
W województwie zachodniopomorskim w badaniach mammograficznych najlepiej wypada powiat pyrzycki - z programu skorzystało prawie 58% mieszkających tu kobiet. Najsłabszy wynik ma powiat szczecinecki - tutaj na badanie przyszło niecałe 41% uprawnionych pań. Województwo, pod względem korzystania z programu, zajmuje 3 miejsce w Polsce. Ponad 50-cio procentowy poziom realizacji programu zanotowano w połowie powiatów.
W badaniach cytologicznych wyniki są znacznie słabsze, choć i tak dają województwu 2 miejsce w kraju. Najlepsze wykonanie ma powiat wałecki - prawie 37%, najniższy wynik jest w powiecie choszczeńskim - tutaj cytologię w ramach programu wykonało niecałe 19% uprawnionych kobiet.
Wśród gmin, najlepsze w badaniach mammograficznych są Pyrzyce - 63,5% przebadanych kobiet, najsłabszy zaś Dziwnów w powiecie kamieńskim - 32%.
W badaniach cytologicznych najlepiej wypadają Bielice w powiecie pyrzyckim - 47,15%, najmniej przebadanych kobiet jest w gminie Rewal w powiecie gryfickim - niecałe 12%.
Program wczesnego wykrywania raka piersi
Każda kobieta w wieku 50-69 lat może i powinna co dwa lata wykonać profilaktyczne badanie mammograficzne.
Województwo
- W województwie zachodniopomorskim kobiet kwalifikujących się do programu jest 254,3 tys.
- W ciągu dwóch lat z możliwości udziału w programie skorzystało 121 513 kobiet, co stanowi prawie 48% uprawnionych.
- Pod względem poziomu realizacji programu wczesnego wykrywania raka piersi, województwo zachodniopomorskie zajmuje 3 miejsce w Polsce.
Powiaty
- Na 21 powiatów, 10 osiągnęło wynik powyżej 50%.
- Najlepiej wypadł powiat pyrzycki, w którym badaniom poddało się prawie 58% kobiet, następnie myśliborski - 57%, i powiat drawski - 55%. W Świnoujściu z badań skorzystało nieco ponad 54% uprawnionych kobiet, w powiecie kamieńskim ponad 53%, w powiatach: gryfińskim, wałeckim, łobeskim i sławieńskim - prawie 53%, w goleniowskim - ok. 52% kobiet.
- Najsłabiej wypadły powiaty: Szczecin - niecałe 42% i szczecinecki - ok. 41%
- Duże miasta: w Koszalinie badaniom poddało się 45,2% adresatek programu, natomiast w Szczecinie - 41,7% .
Gminy
- Najlepszy wynik osiągnęły Pyrzyce - z badań skorzystało tu ponad 63,5% kobiet; na drugim miejscu jest Czaplinek w powiecie drawskim - 60,8%, na trzecim Resko w powiecie łobeskim - ponad 60,4%.
- Blisko 60% osiągnęły też gminy Golczewo w powiecie kamieńskim, Moryń i Chojna w powiecie gryfińskim oraz Łobez.
- Najsłabiej wypadł Dziwnów w powiecie kamieńskim - tutaj z badań skorzystało niecałe 32% kobiet, Szczecinek - niewiele ponad 32%, Dobrzany w powiecie stargardzkim - 32,7% oraz Nowe Warpno w powiecie polickim - nieco ponad 35%.
Program profilaktyki raka szyjki macicy
Każda kobieta w wieku 25-59 lat może i powinna co trzy lata wykonać profilaktyczne badanie cytologiczne.
Województwo
- W województwie zachodniopomorskim kobiet kwalifikujących się do programu jest 437, 7 tys. kobiet.
- W ciągu trzech lat z możliwości wykonania badania cytologicznego skorzystało ponad 121,8 tysiąca, co stanowi niecałe 28% zaproszonych kobiet
- Pod względem poziomu realizacji programu profilaktyki raka szyjki macicy, województwo zachodniopomorskie zajmuje 2 miejsce w Polsce.
Powiaty
- Na 21 powiatów, 7 osiągnęło poziom realizacji programu powyżej 30%.
- Wśród powiatów najlepiej wypadł wałecki, w którym badaniom poddało się 36,5% kobiet, następnie pyrzycki - 34,15 % i białogardzki - 33,14%.
- Najsłabsza realizacja była w powiatach: choszczeńskim - 18,9%, kołobrzeskim - 20,36% oraz kamieńskim - 20,48%.
- W Koszalinie badaniom poddało się ponad 25% adresatek programu, natomiast w Szczecinie - prawie 30%.
Gminy
- Najlepszy wynik osiągnęła gmina Bielice w powiecie pyrzyckim - z badań skorzystało tu ponad 47% kobiet, na drugim miejscu jest Złocieniec w powiecie drawskim - prawie 40%, na trzecim Wałcz, a na czwartym Kozielce w powiecie pyrzyckim - w obu gminach z badań cytologicznych skorzystało prawie 39%.
- Najsłabiej wypadły gminy: Rewal - tutaj z badań skorzystało niewiele ponad 11,5% uprawnionych kobiet, następnie Bierzwnik w powiecie choszczeńskim - 13% i Ustronie Morskie w powiecie kołobrzeskim - po 13,6%.
Zobacz więcej o badaniach profilaktycznych
Biuro prasowe ZOW NFZ
Wszystkie aktualności