Drukuj

Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji

W odpowiedzi na opublikowany w Głosie Koszalińskim artykuł zatytułowany „Polityka i zdrowie – o szpitalu w Koszalinie”

12.09.2017

W odpowiedzi na opublikowany w Głosie Koszalińskim artykuł zatytułowany „Polityka i zdrowie” – o szpitalu w Koszalinie”

Odpowiadając na obawy, że Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie nie poradzi sobie z finansowaniem wzrostu wynagrodzeń dla pracowników uprzejmie informuję, że znaczone środki finansowe na wzrost wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych Narodowy Fundusz Zdrowia przekazuje świadczeniodawcom od 1 września 2015 roku. Środki na kolejną transzę są zabezpieczone i trafią do świadczeniodawców po zweryfikowaniu złożonych przez nich wniosków.
W odpowiedzi na zarzut, że „do sieci szpitali nie wpisano przychodni, które szpital prowadzi w Białogardzie, Sławnie i Świdwinie” uprzejmie informuję, że poradnie gruźlicy i chorób płuc w tych miejscowościach nadal są dla pacjentów dostępne w ramach umów z NFZ i to jest najważniejsze! Poradnie te nie zostały zakwalifikowane do sieci, gdyż miejsca udzielania przez nie świadczeń znajdują się w innych gminach niż koszaliński szpital i nie tworzą z nim funkcjonalnej całości.
Nie jest prawdą, że po wygaśnięciu w połowie 2018 roku obecnych umów poradnie te przestaną istnieć, i że taka jest decyzja NFZ. W przyszłym roku szpital będzie mógł przystąpić do konkursu, tak jak to robił w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Funkcjonowanie poradni może być zagrożone wtedy, gdy świadczeniodawca nie złoży poprawnej oferty lub gdy nie spełni wymaganych warunków konkursowych, dotyczących np. kadry medycznej. Wbrew informacji zawartej w artykule, dyrektor szpitala ma wybór, czy złoży ofertę w konkursie, czy też uzna, że nie jest zainteresowany leczeniem w ramach umowy z NFZ lub nie spełnia warunków, by taką umowę na świadczenia w poradniach specjalistycznych realizować.
Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc został zakwalifikowany do sieci jako jedyny w województwie szpital pulmonologiczny. Wypada się cieszyć, że cyt. „nie ma przekroczenia, jeżeli chodzi o płynność finansową, do tego świetnie sobie radzi i się rozwija” . Wieszczenie jego upadku jest bezpodstawne i nie służy ani pacjentom, ani zatrudnionemu w placówce personelowi.

Małgorzata Koszur
Rzecznik Prasowy ZOW NFZ

Wszystkie aktualności