Drukuj

Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji

Wzrost ryczałtów dla szpitali. Zniesienie limitów na zaćmę, tomografię, rezonans.

24.04.2019

Decyzją Ministra Zdrowia, w odpowiedzi na rosnące koszty udzielania świadczeń, w szczególności związanych z wynagrodzeniami personelu, wprowadzono zmianę wycen w zakresach leczenia szpitalnego - chirurgii ogólnej i chorób wewnętrznych. Dotyczy to ok. 300 z 667 grup z katalogu świadczeń i obejmuje blisko połowę wszystkich świadczeń realizowanych przez szpitale. Zmiany te zostały uwzględnione w wyliczonym ryczałcie dla szpitali na 2019 rok. W skali kraju szpitale  otrzymają ponad 680 mln zł - ponad 350 mln zł (54 proc.) trafi do szpitali sieciowych  I i II stopnia, z których większość stanowią szpitale powiatowe. Ponad 220 mln zł (w skali kraju) zarezerwowano na skrócenie kolejek, poprawę dostępności do świadczeń kosztochłonnej diagnostyki – tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego (RM), operacji usunięcia zaćmy.

Zachodniopomorski Oddział NFZ ma do dyspozycji 29,3 mln złotych na zwiększenie ryczałtów dla szpitali, z przeznaczeniem na podwyżki dla techników elektroradiologii, diagnostów, psychologów klinicznych oraz fizjoterapeutów, tj.  personelu, który wykonuje  świadczenia, ale do tej pory nie był objęty wzrostem wynagrodzeń.Szacuje się, że dzięki zniesieniu od 1 kwietnia limitów na zabiegi usuwania zaćmy, do końca roku w zachodniopomorskich placówkach może zostać zoperowanych dodatkowo 2800 pacjentów. Limity nie obowiązują także w przypadku rezonansu, dzięki czemu z badania   będzie mogło skorzystać dodatkowo ponad 6,5 tys. pacjentów oraz w przypadku tomografii –  szacuje się, że badań tych można wykonać dodatkowo  5, 8 tys.

Większy ryczałt dla szpitali. Więcej na chirurgię i internę w szpitalach z przeznaczeniem na wzrost wynagrodzeń techników elektroradiologii, diagnostów, psychologów klinicznych oraz fizjoterapeutów.

Zachodniopomorski Oddział NFZ otrzymał na zwiększenie wycen 29 mln 300 tys. zł.  Środki te mają być przeznaczone na wzrost wynagrodzeń dla grup zawodowych (innych niż lekarze,  pielęgniarki i ratownicy medyczni), uczestniczących (pośrednio lub bezpośrednio) w realizacji świadczeń opieki zdrowotnej, tj. m.in. dla techników elektroradiologii, diagnostów, psychologów klinicznych oraz fizjoterapeutów.

O 20% zwiększono (dla szpitali powiatowych) wycenę takich grup świadczeń realizowanych na oddziałach chorób wewnętrznych i chirurgii, jak:  operacje przepuklin jamy brzusznej, wycięcie wyrostka robaczkowego; średnie zabiegi odbytu; wycięcie pęcherzyka żółciowego; średnie zabiegi na tkankach miękkich; leczenie chirurgiczne zmian troficznych stopy; zakrzepowe zapalenie żył - leczenie operacyjne; operacje żylaków 

O 15% zwiększono wycenę POCHP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) i innych obturacyjnych chorób płuc, ostrej niewydolności nerek, stopy cukrzycowej, zapalenia płuc.

O 10 % zwiększono wycenę świadczeń udzielanych osobom pow. 65 roku życia, takich jak: choroby mięśni, dychawica oskrzelowa, inne choroby układu oddechowego; wrodzone wady serca, choroby żołądka i dwunastnicy, choroby jelita cienkiego; średnie i endoskopowe lecznicze zabiegi jamy brzusznej; choroby wyrostka robaczkowego, przełyku, dróg żółciowych, choroby zapalne i infekcyjne jelit.

Zniesienie limitów na zabiegi usuwania zaćmy

Narodowy Fundusz Zdrowia kontynuuje działania prowadzące do zwiększenia dostępności i skrócenia czasu oczekiwania do zabiegu usuwania zaćmy.  Od 1 kwietnia 2019 podmioty, które maja zawarte umowy z Funduszem, mogą  wykonać więcej zabiegów usunięcia zaćmy, zgodnie z możliwościami organizacyjnymi i zasobami kadrowymi. Fundusz zapłaci za wszystkie wykonane i sprawozdane świadczenia.
Dzięki zniesieniu limitów, możliwe będzie wykonanie dodatkowych prawie 2 800 zabiegów, na kwotę 5,2 mln złotych.

Zachodniopomorski Oddział NFZ stale monitoruje dostępność pacjentów do tych zabiegów, a także czas oczekiwania na świadczenie. Dzięki dodatkowym środkom przekazywanym w minionych dwóch latach, w kilku podmiotach leczniczych zabiegi te wykonywane są na bieżąco. Nie ma kolejki do zabiegów usunięcia zaćmy w dwóch szczecińskich szpitalach, które przodują w liczbie wykonywanych zabiegów: w Szpitalu Klinicznym nr 2 na Pomorzanach oraz w Szpitalu Wojewódzkim. Na bieżąco przyjmowani są także pacjenci w szpitalu w Stargardzie.  

Obecnie, dla pacjentów w trybie pilnym czas oczekiwania wynosi ok. 1,5 miesiąca (skrócił się w ciągu roku dwukrotnie); dla pacjentów w stanie stabilnym – średni czas oczekiwania wynosi 7,5 miesiąca (jest krótszy o ponad 4 miesiące w por. do marca 2018); 

Zniesienie limitów dla podmiotów wykonujących radiodiagnostykę obrazową: tj. rezonans i tomografię. 

Wymienione procedury są od 1 kwietnia finansowane bezlimitowo, zgodnie z rzeczywistą liczbą wykonanych badań i zabiegów. Pozwoli to na zmniejszenie liczby osób oczekujących na udzielenie świadczeń, a tym samym skrócenie czasu oczekiwania. Placówki mają  zagwarantowane zwiększenie kontraktów raz na kwartał, adekwatnie do wartości wykonanych świadczeń. 
Szacuje się, że podmioty lecznicze będą mogły wykonać dodatkowo 6 593 badań RM za 3 mln złotych oraz 5 814 badań TK za 2 mln złotych.

Obecnie średni czas oczekiwania na rezonans dla pacjentów w stanie pilnym wynosi około miesiąca ( nie zwiększył się w ciągu roku, choć w tym czasie liczba pacjentów wzrosła o 30% (z 996 do 1 289); dla pacjentów stabilnych - ok. 3,5 miesiąca. 

Średni czas oczekiwania  na tomografię: dla pacjentów pilnych wynosi ok. 10 dni (w ciągu roku nieznacznie się skrócił mimo zwiększenia liczby pacjentów o prawie 50%!; pacjenci stabilni czekają średnio ok. miesiąca   

Sieć szpitali w Zachodniopomorskiem

Umowy szpitali tworzących system podstawowego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (sieć) obowiązują od dnia 1 października 2017 roku do dnia 30 czerwca 2021 roku. W województwie zachodniopomorskim do sieci zakwalifikowały się wszystkie szpitale: powiatowe, wojewódzkie, specjalistyczne, kliniczne i resortowe. Razem jest ich 29 (Szpital Wojewódzki w Szczecinie udziela świadczeń przy ul Arkońskiej i w Zdunowie, a Szpital Kliniczny nr 1 - w Szczecinie i Policach - co daje rzeczywistą liczbę 31 placówek). Struktura zachodniopomorskiej sieci szpitali

  • 15 szpitali powiatowych znajduje się na I poziomie zabezpieczenia (Barlinek, Białogard, Choszczno, Dębno, Drawsko Pomorskie, Goleniów, Gryfino, Kamień Pomorski, Nowogard, Połczyn-Zdrój, Pyrzyce, Sławno, Stargard, Szczecinek, Świnoujście)
  • 2 szpitale na poziomie II - w Kołobrzegu i Gryficach
  • 2 szpitale na poziomie III - oba szpitale wojewódzkie: w Szczecinie i Koszalinie
  • 1 szpital pediatryczny - w Szczecinie Zdrojach
  • 1 szpital pulmonologiczny - w Koszalinie
  • 2 szpitale onkologiczne - ZCO w Szczecinie oraz Affidea w Koszalinie 
  • 6 szpitali ogólnopolskich: oba kliniczne - PSK1 i PSK2 w Szczecinie; 4 resortowe: dwa wojskowe - w Szczecinie i Wałczu oraz dwa MSWiA - w Szczecinie i  Koszalinie

 

Briefing w oddziale w Szczecinie. Od prawej: Lek. Franciszka Siadkowska. Naczelnik Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej  ZOW NFZ; Wojciech Włodarski, Zastępca Dyrektora ZOW NFZ ds. Ekonomiczno-Finansowych; Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa ZOW NFZ

 Biuro Prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności