Drukuj

Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji

Mężczyzna nie zmarł dobijając się do przychodni - to fake news, podaje portal miastoKołobrzeg.pl odnosząc się do nieprawdziwej informacji na profilu Facebook Radia Koszalin

19.11.2020

Na profilu facebookowym kołobrzeskiej redakcji Radia Koszalin pojawiła się fałszywa informacja o okolicznościach śmierci 58 letniego mężczyzny. Według opublikowanej relacji, mężczyzna usiłował dostać się do przychodni, dzwonił do drzwi, ale nikt mu nie otworzył. Podano również nieprawdziwą informację, jakoby powyższy przebieg zdarzenia potwierdziła rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.
Tymczasem z monitoringu tego miejsca wynika, że mężczyzna upadł, zanim dotarł do drzwi przychodni (o ile faktyczne do niej zmierzał). Nieprzytomnemu mężczyźnie próbowali pomóc przechodnie instruowani telefonicznie przez dyspozytora pogotowia ratunkowego, a także personel przychodni. Karetka pogotowia pojawiła się w  ciągu kilku minut od wezwania, reanimację przejęli ratownicy medyczni, jednak było już za późno.  

Aktualizacja informacji
O wyjaśnienie został poproszony także świadczeniodawca - kierujący przychodnią znajdującą się w pobliżu miejsca zdarzenia. Pracująca tam lekarka, po otrzymaniu informacji o zasłabnięciu mężczyzny i wezwaniu zespołu ratownictwa medycznego, stwierdziła na miejscu, że reanimacja jest prowadzona zgodnie z zasadami przekazywanymi telefonicznie przez dyspozytora pogotowia ratunkowego,  oceniła zakres potrzebnej pomocy i wróciła do poradni po aparat AMBU i leki. W tym czasie przyjechał zespół  ratownictwa medycznego, który przejął reanimację. 

Małgorzata Koszur
Rzecznik prasowy ZOW NFZ

Wszystkie aktualności