Drukuj

Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji

Odpowiedź na nieprawdziwe informacje rozpowszechniane przez osoby zarządzające szpitalem w Drawsku Pomorskim

27.03.2015

         W odpowiedzi na nieprawdziwe informacje rozpowszechniane przez osoby zarządzające szpitalem w Drawsku Pomorskim uprzejmie informuję, że w sytuacji niespełnienia przez dyrekcję Drawskiego Centrum Medycznego warunków dla szpitalnego oddziału ratunkowego, zacznie tu funkcjonować izba przyjęć, jak to się dzieje w 23 innych szpitalach w naszym województwie, choćby w Wałczu, Połczynie-Zdroju, Kołobrzegu, Goleniowie i większości szczecińskich szpitali, w tym w Szpitalu Klinicznym nr 2 i wielospecjalistycznym szpitalu w Zdunowie. Nie jest zatem prawdą, że pacjenci wymagający w nagłych przypadkach pomocy drawskiego szpitala, będą musieli jej szukać w innych placówkach lub będą do nich wożeni, bowiem potrzebną pomoc uzyskają na miejscu.
         SOR-ów jest w województwie 7, nie licząc drawskiego. Muszą one spełniać wszystkie wymogi, wśród których najważniejszy dotyczy wyspecjalizowanych lekarzy. Ma ich być tylu, ile określono w przepisach, które powstały nie po to, by każdy mógł z nimi dyskutować i je kwestionować, tylko po to, by gwarantować warunki bezpieczeństwa opracowane przez specjalistów medycyny ratunkowej. Ratownicy medyczni wiozący na sygnale ofiarę wypadku muszą wiedzieć, który szpital czym dysponuje, bo od tego zależy ich decyzja i życie pacjenta.
         Zgodnie z przepisami, minimalne zasoby kadrowe SOR stanowią: ordynator oddziału (lekarz kierujący oddziałem); pielęgniarka oddziałowa, będąca pielęgniarką systemu ratownictwa medycznego; lekarze w liczbie niezbędnej do zabezpieczenia prawidłowego funkcjonowania oddziału, w tym co najmniej jeden lekarz systemu przebywający stale w oddziale; pielęgniarki lub ratownicy medyczni w liczbie niezbędnej do zabezpieczenia prawidłowego funkcjonowania oddziału. Przepisy stanowią ponadto, że SOR organizuje się w szpitalu, w którym znajdują się co najmniej: oddział chirurgii ogólnej z częścią urazową, oddział chorób wewnętrznych, oddział anestezjologii i intensywnej terapii oraz pracownia diagnostyki obrazowej.
         Mając na względzie fakt powtarzającego się braku zabezpieczenia specjalistycznej kadry lekarskiej na oddziale OIOM oraz niespełnienia warunków wymaganych dla innych oddziałów szpitalnych, w tym w szczególności oddziału chirurgicznego i ortopedycznego, co skutkuje stworzeniem bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pacjentów oddziału SOR, dyrektor ZOW NFZ w Szczecinie zapowiedział w wystąpieniu pokontrolnym rozwiązanie umowy w zakresie szpitalnego oddziału ratunkowego, informując jednocześnie o podjęciu czynności celem zabezpieczenia świadczeń w izbie przyjęć.

 

Małgorzata Koszur
Rzecznik Prasowy
Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ

Wszystkie aktualności