Drukuj

Jak się leczyć

Jak odróżnić grypę od przeziębienia - informacja Głównego Inspektora Sanitarnego

20.02.2019

Jak odróżnić grypę od przeziębienia? - pobierz plik 

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w ostatnim meldunku epidemiologicznym informuje, że w okresie od 8 do 15 lutego 2019 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 250.131 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Z jej powodu odnotowano 25 zgonów. Na przestrzeni ostatnich lat gorszy był pod tym względem tylko sezon 2016/2017, kiedy to z powodu grypy zmarło 12 osób.
W przeciwieństwie do poprzedniego sezonu, w którym dominował wirus B, obecnie za 81,9 proc. przypadków zachorowań odpowiada w tym roku wirus A/H1N1, za 4 proc. wirus A/H3N2, a tylko 1,3 proc. wirus B. Wirus grypy i jego typy dominujące są bardzo zmienne, dlatego nie warto ich lekceważyć i należy się szczepić. - podkreśla prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Przestrzega, że grypa, wbrew obiegowym opiniom, to poważna choroba mogąca doprowadzić do licznych powikłań, a nawet do śmierci.
- Dotyczy to szczególnie tych, którzy obarczeni są czynnikami ryzyka, takimi jak np. wiek, choroby przewlekłe, otyłość. Obecność dwóch i więcej z nich nawet 200-krotnie podnosi ryzyko wystąpienia powikłań. Leczenie takich przypadków jest bardzo trudne. Za to profilaktyka prosta – szczepienie raz w roku – twierdzi ekspert.

Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego
– Państwowego Zakładu Higieny

 

 

Wszystkie aktualności