Drukuj

Jak się leczyć

Opieka zdrowotna w czasie długiego weekendu

10.06.2020

Przed nami długi weekend. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, gdzie szukać pomocy medycznej w dni wolne od pracy oraz w niedziele i święta.

UWAGA! Ze względu na epidemię koronawirusa i ryzyko jej rozprzestrzeniania się, Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny oraz Narodowy Fundusz Zdrowia przypominają: zasłaniaj usta i nos lub zachowaj dystans społeczny (min. 2 metry od drugiej osoby). Zakładanie maseczek jest obowiązkowe m.in. w sklepach, kościołach, w środkach komunikacji publicznej.

e-wizyta

W razie nagłego zachorowania, dzięki technologiom teleinformatycznym, można skorzystać z pomocy medycznej, nie wychodząc z domu.

W razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, pacjenci mogą skorzystać z kilku form pomocy.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Podczas dni wolnych od pracy pomocy medycznej udzielają punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w dni wolne od pracy przez całą dobę.

Szpitale

W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają Izby Przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe.

WAŻNE! Pacjent, który podejrzewa, że jego zły stan zdrowia może być wywołany koronawirusem, powinien zadzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej, by otrzymać wskazówki co do dalszego, właściwego postępowania. Może również sam, własnym środkiem transportu, udać się bezpośrednio do najbliższego szpitalnego oddziału zakaźnego.
W województwie zachodniopomorskim znajdują się one:

  • w Szpitalu Zakaźnym przy ul Arkońskiej 4 w Szczecinie,
  • w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. T. Chałubińskiego 7 w Koszalinie oraz
  • w 107 Szpitalu Wojskowym przy ul. Kołobrzeskiej 44 w Wałczu  

Pogotowie ratunkowe

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia można skorzystać z pomocy zespołu ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.
WAŻNE! W razie podejrzenia, że zły stan zdrowia może być wywołany koronawirusem lub w razie kontaktu z osobą zakażoną, należy koniecznie poinformować o tym dyspozytora, który przyjmuje zgłoszenie.

Telefoniczna Informacja Pacjenta

Przez cały okres długiego weekendu do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta.

Pod numerem infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590 bezpłatnie i przez całą dobę można uzyskać wszelkie, niezbędne informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Konsultanci podpowiedzą również, jak skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, szpitalem czy punktem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Z myślą o osobach dzwoniących z zagranicy, uruchomiony został specjalny numer (+48) 22 125 66 00

Źródło: NFZ
Biuro prasowe ZOW NFZ

 

Wszystkie aktualności