Drukuj

Jak się leczyć

Gdzie w dni wolne od pracy wykonać test na obecność koronawirusa

02.01.2021

W dni wolne od pracy niektóre punkty wykonujące testy na obecność koronawirusa pracują nieco krócej, ale i tak większość z nich jest otwartych codziennie. Wykaz wszystkich punktów pobierania testów znajduje się na stronie internetowej nfz-szczecin, w komunikacie dla Pacjenta, pt. Bezpłatne testy na obecność koronawirusa, i jest na bieżąco aktualizowany.

Uwaga! Pacjenci, którym lekarz w ramach NFZ zlecił wykonanie testu w kierunku koronawirusa, automatycznie otrzymują SMS ze wskazaniem sugerowanego terminu i miejsca testowania. Jeśli z tej podpowiedzi skorzystają, nie muszą telefonicznie umawiać terminu wykonania testu.  

Przypomnijmy zasady:

  • Testy na skierowanie od lekarza w ramach NFZ są dla pacjenta bezpłatne.
  • Na co najmniej 2 godziny przed wymazaniem się, nie wolno nic jeść, pić, myć zębów, żuć gumy, płukać ust i nosa, przyjmować leków ani palić papierosów.
  • Pacjent, któremu lekarz zlecił wykonanie testu, od następnego dnia jest na obowiązkowej kwarantannie, z której zwalnia wynik negatywny testu.

  • Pacjent, który ukończył 55 lat i ma wynik dodatni testu, otrzyma na adres domowy, w ramach Domowej Opieki Medycznej, bezpłatny pulsoksymetr do mierzenia saturacji – poziomu tlenu we krwi (zobacz, jak działa DOM w czasie Świąt). Dzięki urządzeniu i aplikacji jego stan zdrowia będzie monitorowany. Osoby młodsze, aby otrzymać pulsoksymetr, muszą wypełnić formularz Domowej Opieki Medycznej na stronie MZ lub skontaktować się z lekarzem rodzinnym.


Zespół Komunikacji Społecznej  

 

 

Wszystkie aktualności