Drukuj

Jak się leczyć

Pomoc medyczna w weekendy i święta. Sprawdź gdzie, w razie potrzeby, znajdziesz pomoc lekarską

10.11.2021

Przed nami długi weekend związany ze Świętem Niepodległości. Nadal mamy stan epidemii, dlatego pamiętaj o ważnych zasadach bezpieczeństwa. Dezynfekuj dłonie, utrzymuj przynajmniej 1,5-metrowy dystans od innych osób, w zamkniętych przestrzeniach zasłaniaj nos i usta, a kiedy pojawi się infekcja, nie lekceważ jej objawów. Gdzie, w razie potrzeby, znajdziesz pomoc medyczną? Przeczytaj nasz poradnik.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej odpowiadają za podstawową pomoc medyczną wieczorami i w nocy – od poniedziałku do piątku, między godzinami 18.00 a 8.00 rano oraz w weekendy i święta.

W zależności od stanu zdrowia pacjenta, konsultacja może mieć formę:

  • wizyty stacjonarnej w gabinecie lekarza,
  • teleporady,
  • lub wizyty medyka w domu chorego.

Jeśli lekarz podejrzewa zakażenie koronawirusem, może skierować Cię na test wykrywający SARS-CoV-2.

W nocy, w weekendy i święta, czyli poza godzinami pracy poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, możesz skorzystać z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Wystarczy, że zadzwonisz pod bezpłatny numer 800 137 200 lub wypełnisz formularz online.

Formularz kwalifikacji na test w kierunku koronawirusa

Jeśli podejrzewasz, że Twój zły stan zdrowia jest spowodowany koronawirusem, zapisz się na test w kierunku COVID-19 przez Internet. Formularz kwalifikacyjny znajduje się na stronie Domowej Opieki Medycznej gov.pl/dom, otwiera sie w tej samej karcie

Ankieta składa się z kilku pytań dotyczących m.in. kontaktów z osobami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2 oraz objawów. które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Twoje odpowiedzi pomogą określić, czy istnieje ryzyko, że zaraziłeś się koronawirusem.

Kiedy okaże się, że powinieneś wykonać diagnozujący test, możesz:

  • zamówić rozmowę z konsultantem Domowej Opieki Medycznej, tel. 22 735 39 40, który zleci Ci badanie albo
  • zapisać się na wymaz przez Internet, wykorzystując profil zaufany.

Zapisać na test możesz również swoje dziecko.

Punkty pobrań wymazów do testów w kierunku koronawirusa

Pacjent skierowany na test wykrywający koronawirusa, może go wykonać bezpłatnie w dowolnym punkcie pobrań wymazów.

W Polsce takich punktów jest blisko 500. Po zleceniu badania otrzymasz informację z systemu eKolejka, kiedy i gdzie powinieneś się zgłosić, aby jak najszybciej wykonać test blisko miejsca swojego pobytu i uniknąć czekania w dużej grupie pacjentów.
W wiadomości znajdziesz również link do Indywidualnej Strony Pacjenta. Na stronie możesz zaakceptować proponowane termin i miejsce badania albo odrzucić je i wyszukać inne, dogodne dla siebie miejsce i dzień pobrania wymazu.

Mam koronawirusa. Co zrobić?

Jeśli otrzymałeś pozytywny wynik testu, powinieneś bezwzględnie pozostać w domu.

Program DOM - Domowej Opieki Medycznej na czwartą falę epidemii

COVID-19 może szybko przejść z fazy bezobjawowej do fazy ostrej niewydolności. Ważne jest zatem bieżące monitorowanie stanu zdrowia. Każdy, kto ma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr, za pomocą którego mierzy się poziom saturacji, czyli nasycenie krwi tętniczej tlenem.

Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć

W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe.
Ważne! Jeśli podejrzewasz, że Twój zły stan zdrowia może być wywołany koronawirusem, powinieneś zgłosić swoje objawy przed kontaktem z personelem SOR lub izby przyjęć.

Pogotowie ratunkowe 999 lub 112

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, skorzystaj z pomocy ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Ważne! Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem, koniecznie poinformuj o tym dyspozytora, który przyjmuje Twoje zgłoszenie.

Telefoniczna Informacja Pacjenta 800 190 590

Przez cały czas do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod numerem 800 190 590, bezpłatnie i przez całą dobę, uzyskasz wszystkie, niezbędne informacje o postępowaniu w przypadku zakażenia koronawirusem. Konsultanci podpowiedzą również, gdzie znajdziesz najbliższy punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz jak skontaktować się ze szpitalem.

 

Wszystkie aktualności