Drukuj

Jak się leczyć

Diabetyk w samolocie

10.11.2016

Osoba chorująca na cukrzycę może zabrać ze sobą na pokład samolotu strzykawkę, pompę insulinową oraz samą insulinę. Przed wylotem należy jednak pamiętać, że wszystkie niezbędne leki oraz sprzęt do podawania insuliny najlepiej spakować do bagażu podręcznego, który wnoszony jest  do kabiny pasażerskiej. 

Należy mieć przy sobie dokument poświadczający konieczność wniesienia na pokład samolotu leków; najlepiej, by było to zaświadczenie lekarskie, sporządzone także w języku obcym.  Zaświadczenie powinno zawierać dane osobowe pacjenta, spis stosowanych leków (z podaniem ich dawek) oraz kontakt do lekarza. Zaświadczenie należy przedłożyć już podczas odprawy biletowo-bagażowej, a  udając się do kontroli bezpieczeństwa, warto wcześniej poinformować osobę, która ją przeprowadza, o posiadanych lekach i sprzęcie do podawania insuliny .

Na pokładzie samolotu nie wolno pozostawiać zużytych strzykawek, igieł i opakowań po lekach.

Zobacz więcej:

Wzór zaświadczenia, a także inne bardzo ważne informacje przydatne dla cukrzyka w podróży, można znaleźć na stronie internetowej  Diabetyk w samolocie – co warto wiedzieć?, otwórz link do informacji

Biuro Prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności