Drukuj

Terminy leczenia

05.03.2021

Informator o Terminach Leczenia to funkcjonalna przeglądarka, w której można sprawdzić, gdzie najszybciej uzyskać pomoc lekarza. W bazie adresów i telefonów informatora znajduje się blisko 14 tys. placówek medycznych, które udzielają świadczeń w ramach umów z NFZ.   

Korzystając z wyszukiwarki sprawdzimy przede wszystkim:

  • gdzie i kiedy uzyskamy pomoc lekarza,
  • ile osób oczekuje na leczenie w placówce, którą wybraliśmy,
  • adres i numer telefonu oraz mapę dojazdu
  • czy są tam udogodnienia dla pacjentów, takie jak: parking, podjazd dla wózków, winda, łazienka dla osób niepełnosprawnych

Adres strony ITL: https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/

Informator o Terminach Leczenia powstał z myślą o pacjentach, przy ich współpracy. Jest odpowiedzią na ich potrzeby. Są tu funkcjonalności dedykowane osobom niepełnosprawnym, takie jak kontrast czy powiększanie strony; informator dostosowano do obsługi przez czytniki ekranu. W ten sposób realizowane są wymagania WCAG 2.0 określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie krajowych ram interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2247).

Informacje o terminach leczenia są przekazywane do NFZ bezpośrednio przez placówki medyczne. Szpitale i poradnie są zobowiązane do przekazywania co tydzień do Oddziału Wojewódzkiego NFZ informacji o prowadzonych listach osób oczekujących na leczenie. Jeżeli zdarzy się sytuacja, że termin, który usłyszymy umawiając się na wizytę w poradni jest inny od terminu zaprezentowanego w informatorze, można to zgłosić bezpośrednio poprzez stronę informatora w polu: zgłoś uwagę. Każde takie zgłoszenie będzie wyjaśniane z placówką medyczną.

Informator NFZ jest jednym z najpopularniejszych źródeł pozyskiwania informacji o terminach leczenia. Dotychczas średnio w miesiącu korzystało z niego ponad 53 tys. użytkowników. Dziennie, to ok. 8 tys. zapytań. Najczęstsze wyszukiwania dotyczą świadczeń rezonansu magnetycznego, poradni okulistycznej czy oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej.

Źródło: Centrala NFZ