Drukuj

Zapobieganie HIV-AIDS

1 grudnia - Światowy Dzień walki z AIDS

01.12.2016

Według Światowej Organizacji Zdrowia pod koniec 2015 r. na świecie żyło około 36,7 miliona osób zakażonych HIV. Mniej niż połowa przyjmowało leki antyretrowirusowe. Nieleczone zakażenie prowadzi do rozwoju AIDS. W 2014 r. z powodu AIDS zmarło 1,2 miliona chorych. Każdego dnia z przyczyn związanych z HIV i AIDS umiera ok. 4,5 tys. osób.

W Polsce nawet 70 proc. osób zakażonych wirusem, może o tym nie wiedzieć. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) odnotował w 2015 roku 1295 nowych zakażeń HIV, o 205 więcej niż w roku poprzednim. Każdego dnia o swoim zakażeniu HIV dowiadują się w Polsce 2-3 osoby. Co 5. osoba żyjąca z HIV to kobieta. Z zakażeniem HIV niedającym objawów AIDS można żyć ok. 8-10 lat. W tym czasie wirus stopniowo niszczy układ odpornościowy, co może powodować rozwój zespołu różnych infekcji i nowotworów (chorób wskaźnikowych AIDS).

Poradnia Nabytych Niedoborów Immunologicznych, działająca przy szczecińskim Szpitalu Wojewódzkim informuje, że lekami antyretrowirusowymi leczy się w naszym regionie 500 osób; pacjentów zarejestrowanych z HIV jest 1200.

W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS dodatkowe dyżury będą pełnić punkty konsultacyjno-diagnostyczne w Koszalinie i Szczecinie.

Zobacz więcej

Biuro Prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności